fbpx

Zmasowane ataki hakerów. 50 000 serwerów zainfekowanych i kradzieże za pomocą YouTube’a

50 000 serwerów na całym świecie zostało zainfekowanych oprogramowaniem do kopania kryptowalut. Ponadto na portalu YouTube trwa kampania promująca “generator BTC”, który służy do hakowania komputerów internautów.

Zgodnie z nowym raportem Guardicore Labs, aż 50 tys. serwerów na całym świecie (ze szczególnym naciskiem USA, Chin i Indii) zostało zainfekowanych wirusem typu cryptojacking. Ten typ złośliwego oprogramowania wykorzystuje moce obliczeniowe obcych urządzeń do kopania kryptowalut bez wiedzy i zgody ich użytkowników.

Atak z Chin

Ponoć nowa fala tego typu ataków jest związana z wirusem, który kopie kryptowalutę turtlecoin, której działanie jest oparte na prywatności transakcji. Analitycy Guardicore Labs zauważyli teraz mocny wzrost działań hakerów. Mowa tu o skali ponad „siedmiuset nowych ofiar dziennie”. Między 13 kwietnia a 13 maja liczba zainfekowanych serwerów niemal podwoiła się, osiągając poziom aż 47 985.

Wyniki analizy wirusa sugerują, że jego korzenie tkwią w Państwie Środka. Jest on bowiem oparty na chińskim języku programowania EPL. Ponadto wiele plików binarnych na zainfekowanych serwerach zawierało ponoć chińskie ciągi znaków.

YouTube

Fani kryptowalut są jednak także zagrożeni z zupełnie innej strony. Bleeping Computer ostrzega, że na portalu YouTube promowany jest obecnie “generator Bitcoinów”. W opisie do video, które promuje to narzędzie, znajdują się linki do pobrania “generatora”. W istocie jest to wirus (trojan), którego celem jest kradzież informacji znajdujących się w schowku zainfekowanego urządzenia. Ponadto kradnie historię przeglądarki, pliki cookie, wszelkie zapisane hasła oraz pliki .txt, .maFile i .wallet. Co ważne, trojan jest zainteresowany wszystkim, co znajduje się w schowku, więc także hasłami do walletów, adresami do portfeli na kryptowaluty, itd.

Bleeping Computer ostrzega przy tej okazji, by tworzyć silne, trudne do złamania, hasła.

Uwaga na hakerów!

W ostatnim okresie media coraz częściej informują o tego typu zagrożeniach. Coraz więcej wirusów do kopania kryptowalut atakuje duże korporacje. Celem jest najczęściej wydobycie kryptowaluty Monero (XMR), która służy do dokonywania anonimowych transakcji w sieci. Co znamienne, skala zjawiska nie zmalała nawet w okresie bessy w 2018 r.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,733.69
ethereum
Ethereum (ETH) $ 169.18
xrp
XRP (XRP) $ 0.236185
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 342.33
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 317.99
tether
Tether (USDT) $ 0.999893
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.66
eos
EOS (EOS) $ 3.62
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.20
stellar
Stellar (XLM) $ 0.061537