Złoto z wielką szansą na ATH! Blisko najwyższej wyceny w historii!

Wyjątkowo atrakcyjny poziom cenowy dla złotego kruszcu to 1900 dolarów. Na przestrzeni ostatniej dekady wycena złota na tym…

Wyjątkowo atrakcyjny poziom cenowy dla złotego kruszcu to 1900 dolarów. Na przestrzeni ostatniej dekady wycena złota na tym poziomie miała miejsce dwukrotnie. Pierwszy raz w 2011 roku, wtedy złoty został wyceniony na 1921,07 USD/oz. W ciągu ostatnich dni złoto po raz drugi przekroczyło wartość 1900 dolarów amerykańskich!

Rekordowa wycena złotego kruszcu!

Jedna uncja złota, w momencie przygotowywania niniejszej publikacji, osiągnęła wartość 1901 USD. W ostatnim czasie taki poziom odnotowano podczas globalnego kryzysu bankowego. Wówczas Brytyjczycy pędem ustawiali się w kolejce celem wydobycia pieniędzy z nieistniejącego już brytyjskiego banku o nazwie Northern Rock…

Za główny powód hossy na złocie podaje się dodruk pieniądza na największą skalę w historii świata finansów.

Warto wspomnieć, że EBC (Europejski Bank Centralny) to aktualny właściciel prawie 50% Eurolandu (strefy euro). 2 biliony dolarów to ostatni dorobek EBC, o taką kwotę wzbogacił się w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Najciekawsze pytania i odpowiedzi w sekcji FAQ:

Następnie, tj. w kwietniu 2020 roku, Fed uzyskał ok. 30% wzrost w kontekście PKB. Szacuje się, że ten jeden z podstawowych mierników gospodarczych będzie rósł dalej. Powód? Tzw. polityka „helicopter money” staje się coraz powszechniejsza.

Podejście do długów inne niż w starożytności

Szansę na spłacenie światowego długu można określić dość delikatnie jako marną. Prawdopodobnie zdobycie takich pieniędzy jest nieosiągalne. W USA dług publiczny może osiągać tak ogromne rozmiary, że co najmniej część środków pożyczonych będzie musiała posłużyć na spłatę odsetek od zadłużenia. Istnieje większe prawdopodobieństwo całkowitego spłacenia odsetek niż kapitału, który raczej nigdy nie zostanie uregulowany.

Co robić? Współcześnie jedyną opcją wydaje się być kolejny dodruk pieniądza. Starożytni radzili sobie nieco inaczej – raz na 100 lat umarzano wszystkie długi.

Niektóre państwa można uznać za finansowo upadłe. Wśród nich Liban (płonie) i Argentyna (tonie w inflacji), w których gospodarka załamała się aż o 25%. Dodatkowo postępują spadek produktywności i wzrost podaży pieniądza. Wysoce prawdopodobne, że w takiej sytuacji dług szybko wymknie się spod kontroli. Nawet w Wielkiej Brytanii deficyt oscyluje już na poziomie 20% PKB.

Ludzie odczuwają dezorientację, bo nie wiedzą, gdzie ulokować swoje pieniądze. To pozytywna wiadomość dla banków centralnych. Zdarza się, że społeczeństwo płaci rządom za zobowiązania w obligacjach. Dzięki temu rządy te gromadzą dużo pieniędzy, które m.in. przeznacza się na aktywa (głównie aktywa spoza systemu bankowego). W szczególności dotyczy to złota – obecnie kruszec przeżywa prawdziwą hossę na giełdzie.

Co w kwestii kryptowalut? Jaka jest szansa, że bitcoin podąży identyczną ścieżką jak złoto? Pożyjemy, zobaczymy. Jedno jest pewne – kryptowaluty stale zyskują na popularności. Na potwierdzenie słowa Teda Rogers’a na temat bitcoin’a, który uważa, że to aktualnie „najbardziej solidna forma pieniądza znana człowiekowi”.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *