fbpx

Zilliqa wysoceskalowalny Blockchain – Analiza Fundamentalna & Techniczna ZIL

Zilliqa jest nową otwartą (publiczną – każdy ma wgląd w sieć i każdy może utworzyć węzeł) platformą blockchain, która została zaprojektowana tak, by można było ją bezpiecznie skalować. Pomysł na blockchain Zilliqa został opracowany w Computer Science Lab w Uniwersytecie w Singapurze na podstawie informacji opisanych przez Lui Loo, współzałożyciela Kyber Network.

Aktualnie sieć Ethereum jest w stanie obsłużyć ok. 10-15 transakcji na sekundę. Zilliqa podczas swojego prywatnego testnetu (w sieci było wówczas 3600 węzłów) była w stanie obsłużyć do 2500 transakcji na sekundę. Z rozmiarem sieci w wysokości 10 000 węzłów Zilliqa będzie mogła posiadać przepustowość odpowiadającą VISA czy MasterCard przy znacznie mniejszych kosztach transakcji (oczekiwana prędkość to około 8 000 transakcji na sekundę).

Projekt będzie mierzył się z takimi blockchainami jak Ethereum czy Neo jako alternatywne, skalowalne oraz bezpieczne rozwiązanie do budowy dApps. Mainnet Zilliqa ma wystartować w drugim kwartale 2018 roku.

Aspekty techniczne Zilliqa

Zilliqa nazywa siebie „Pierwszą na świecie publiczną wysoko przepustową platformą blockchain”. Przetwarzanie o Dużej Przepustowości (ang. HTC – High-Throughput Computing) jest drogą utylizacji mocy komputerów przez rozładowywania jej w na wiele małych luźno powiązanych zadań oraz dystrybuowanie obciążeniem pracy w sieci na wiele różnych komputerów.

Zilliqa utylizuje HTC oraz tworzy odłamy sieciowe (Network Sharding) – „Dzielenie sieci wydobywczej na mniejsze grupy dochodzące do konsensusu zwane odłamami (Shards), z których każdy jest w stanie przetworzyć transakcje równoległe”. Hipotetycznie blockchain Zilliqa będzie przetwarzać tym więcej transakcji na sekundę im więcej węzłów (górników) będzie w sieci.

By zrozumieć strukturę Zilliqa, najpierw potrzeba zrozumieć mechanizm konsensusu. Jest to mechanizm odpowiedzialny za zatwierdzanie nowych informacji dodawanych do blockchaina we wszystkich zdecentralizowanych węzłach. Najczęstszym protokołem konsensusu jest PoW.

Framework Zilliqa składa się z 2 głównych kompotentów

Odłamki (Shards)

Niezależnych grup węzłów, które są odpowiedzialne za sprawdzanie poprawności części transakcji. By to się stało, każdy odłam będzie decydować samodzielnie na podstawie własnego konsensusu. Będzie to wykonywane przez inny konsensus nazwany Algorytmem Tolerancji Problemu Bizantyjskich Generałów (ang. Byzantine Fault Tolerance Algorithm PBFT). Dla każdego odłamu wybierany jest lider. Lider potwierdza stałą ilość transakcji i tworzy nowy blok. Następnie blok będzie sprawdzony przez inne węzły w danym fragmencie. Jeśli znaczna większość węzłów w danym fragmencie zaakceptuje blok, zostanie on skierowany do Komisji DS by blok został zaakceptowany w ogólnym konsensusie blockchaina Zilliqa.

Komisja DS

Czyli grupa węzłów które zarządzają działaniem Zilliqa Framework. Możemy podzielić ich rolę na dwie główne części:

  • budowanie głównego konsensusu
  • utrzymanie frameworka Zilliqa.

Budowanie konsensusu głównego 

Jak określiliśmy przed chwilą, każdy odłam zwraca uwagę tylko na transakcje, do których jest przypisany. Po tym jak stworzy blok, wysyła go do Komisji DS. Tam decyduje się czy dany blok będzie dodany do głównego blockchain. Dzieje się to przez egzekwowanie kolejnego procesu protokołu konsensusu PBFT.

Konserwacja Framework’a 

Komitet DS jest też odpowiedzialny za pewne ogólne narzędzia strukturalne (Framework’i). Dla przykładu, kiedy nowa transakcja jest transmitowana do sieci Zilliqa, Komitet DS decyduje, który fragment otrzyma tę transakcję. Inna rolą Komitetu DS jest przypisanie nowego węzła w sieci od odpowiedniego odłamu.

Zilliqa utylizuje również konsensus Proof of Work dostępny w ich strukturze. PoW jest używane samodzielnie w celu ustalenia tożsamości górniczych i przydzielania górników do Komitetu DS jak i do odłamów.

Zespół Zilliqa

Kluczowi członkowie zespołu:

Xinshu Dong: CEO. Naukowiec oraz osoba praktykująca budowanie bezpiecznych systemów, od bloków do przeglądarek internetowych oraz aplikacji. Był liderem technicznym w kilku krajowych projektach cyberbezpieczeństwa w Singapurze i uzyskał tytuł doktora na Narodowym Uniwersytecie w Singapurze.

Prateek Saxena: Główny doradca naukowy. Profesor Nadzwyczajny w Narodowym Uniwersytecie w Singapurze. Jest innowatorem, publikującym wiele artykułów zorientowanych na blockchain. Posiada kilka najważniejszych nagród w tym „10 najlepszych inwestorów poniżej 35 lat” (MIT TR35 Azja) w 2017 roku.

Amrit Kumar: Przewodniczący Kryptowalut. Amrit jest pracownikiem naukowym na Narodowym Instytucie w Singapurze. Jest doktorem z Uniwersytetu Grenoble-Alpes we Francji. Przed doktoratem uzyskał dyplom inżyniera z Ecole Polytechnique we Francji, gdzie studiował informatykę i matematykę. Jego zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim bezpieczeństwo, prywatność jak i kryptowaluty.

Analiza SWOT

Mocne strony

  • Team składa się z szanowanych doktorów z najlepszych uniwersytetów na świecie.
  • Projekt powstaje z ramienia laboratorium Prateek Saxena na uniwersytecie Singapurskim. Opublikowano stamtąd wiele dokumentów zdobywających uznanie w świecie kryptowalut.
  • Testnet działa jak oczekiwano, wszystko idzie zgodnie z planem.
  • Doskonała implementacja protokołu shardingu sieciowego. Umożliwia on większą ilość transakcji przy zwiększeniu liczby węzłów w sieci.

Słabe Strony

  • Do obserwacji

Szanse

  • Wiele dużych firm tworzy swoje aplikacje na podstawie blockchain. Zilliqa ma duże szanse odnaleźć klientów chcących korzystać z proponowanych przez nią usług.
  • Blockchain posiadający elastyczne możliwości skalowania ma ogromny potencjał dla klientów biznesowych jak i korporacyjnych.

Zagrożenia

  • Największym zagrożeniem mogą być inne Blockchainy, które już mają swoich klientów, chociaż wierzymy, że z takim zespołem, technologią i wsparciem Zilliqa znajdzie swoje miejsce w czołówce platform Blockchain. 

Analiza Techniczna

Na krótki termin: 

Na długi termin

Zilliqa to naszym zdanie solidny, długoterminowy hodl, jednakże jeśli lubimy swingować lub po prostu szukamy odpowiedniego poziomu do optymalnego zakupu to warto zwrócić uwagę na strefy DROGO i TANIO. Rzecz jasna kupujemy Drogo i sprzedajmy Tanio.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98