fbpx

Zespół Parlamentarny ds. Kryptowalut – relacja z posiedzenia z 4 października

4 października odbyło się posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Kryptowalut. Tematem spotkania były kryptowaluty w polskim prawie oraz maltańska interpretacja wirtualnego pieniądza. Celem zespołu utworzonego przez posła Jacka Wilka, jest stworzenie klarownych przepisów dla rynku kryptowalut w Polsce.

Posiedzenie według planu miało rozpocząć się o godzinie 12:00, jednak z uwagi na trwający strajk pielęgniarek, jego rozpoczęcie zostało opóźnione. Z uwagi na zamieszanie, które wytworzyło się przez Sejmem, została podjęta decyzja o wstrzymaniu wydawania przepustek. W związku z tym część uczestników nie dostała się na teren Sejmu. Wideo z tego incydentu można zobaczyć pod adresem: https://www.facebook.com/JacekWilkPL/videos/341232056421473/

Debatę udało się rozpocząć z około 40 minutowym opóźnieniem, niezależnym od organizatora. Na sali pojawili się zarówno posłowie, jak i przedstawiciele firm z branży kryptowalut i blockchaina. Dzięki temu było możliwe przeprowadzenie merytorycznej dyskusji.

W skład zespołu wchodzi obecnie czterech posłów: Jacek Wilk (przewodniczący), Krzysztof Sitarski (wiceprzewodniczący), Michał Jaros oraz Jakub Kulesza. Do udziału w kolejnych debatach zaproszeni są również pozostali przedstawiciele Sejmu i Senatu. W pracach zespołu istotny jest także głos praktyków z rynku. Funkcje wiceprzewodniczących objęli p. Wojciech Zawalski (Polska Grupa Telemedyczna) oraz p. Artur Cichocki (Kancelaria Adwokacka AC Legal).

Zespół Parlamentarny ds. Kryptowalut – przebieg posiedzenia z 4 października

Przed debatą wszyscy zaproszeni otrzymali drogą mailową linki do przepisów prawa maltańskiego, które stanowią dobry punkt odniesienia dla dalszych prac zespołu.

Posiedzenie rozpoczął poseł Jacek Wilk, przedstawiając kwestie formalne oraz zasady funkcjonowania zespołu. Następnie głos zabrał Wojciech Zawalski. Ekspert z Polskiej Grupy Telemedycznej podkreślił, że wprowadzenie regulacji pozwoli polskim przedsiębiorcom czuć się bezpiecznie, prowadząc działalność w obszarze kryptowalut. Szeroko omówił regulacje szwajcarsko-maltańskie oraz przedstawił kilka przykładów funkcjonowania prawa na rynku amerykańskim oraz azjatyckim, m.in. w zakresie projektów ICO.

Jakub Mościcki (Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii) odniósł się do wypowiedzi przedmówcy odnośnie kwestii podatkowych w Szwajcarii. Wyraził również swoją opinię na temat środowiska prawniczego na Malcie, podkreślając ich nieetyczne działania.

Jacek Czarnecki (Maker DAO, Koalicja na rzecz Polskich Innowacji) zaproponował integrację działań zespołu parlamentarnego z grupą roboczą w KNF, która również pracuje nad opracowywaniem interpretacji w obszarze kryptowalut. Omówił aktualny status prac Komisji Nadzoru Finansowego i zaznaczył, że propozycje, które znamy na tę chwilę są pozytywne dla branży. Na koniec podkreślił, że kluczowe znaczenie mają również poprawki proponowane w Parlamencie Europejskim, które mogą zagrozić interesom uczestników rynku.

Artur Cichocki (Kancelaria Adwokacka) zaproponował, że rolą zespołu powinna być organizacja konferencji prasowych i współpraca z uniwersytetami, mająca na celu edukację na temat kryptowalut. Zasugerował również zaproszenie osób ze środowiska naukowego oraz branży finansowej do prac zespołu.

Posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Kryptowalut

Patryk Kempiński (Krypto Raport) zauważył problem niechęci i obaw instytucji państwowych do tematu kryptowalut. Podkreślił rolę edukacji, oraz szerzenia społecznej świadomości w tym zagadnieniu przez mainstreamowe media z dużymi zasięgami. Przedstawił również swoją opinię na temat podejścia banków do firm działających w obszarze kryptowalut, które wielokrotnie spotkały się z problemem blokowania lub zamykania kont. Wspomniał również o wniosku Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin złożonego do UOKiK, w imieniu wielu poszkodowanych klientów.

Krzysztof Janas (Biuro rachunkowe TAXO) podsumował posiedzenie, omawiając problemy, którym jego zdaniem należy poświęcić szczególną uwagę. Zaznaczył, że aby rezultatem prac zespołu był konkretny projekt ustawy, należy wziąć pod uwagę między innymi kwestię odpowiedzialności cywilno-prawnej w odniesieniu do smart kontraktów, określenie czy kryptowaluty są instrumentami finansowymi oraz regulacje w zakresie AML. Regulacja ostatniej kwestii ma zdaniem eksperta pozbawić banki możliwości bezpodstawnego zamykania rachunków bankowych. Zaznaczył również, że niezbędne jest stworzenie klarownych przepisów podatkowych, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom kryptowalut.

Na koniec posiedzenia, poseł Jacek Wilk, jako przewodniczący, podziękował uczestnikom za udział w dyskusji oraz zaprosił do dalszego udziału w pracach zespołu.

Zainteresowanych pełnym przebiegiem posiedzenia zapraszamy również do obejrzenia transmisji dostępnej na stronie Sejmu.
http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=E87BC3399EBE401BC125830E0040E36F#

Zachęcemy również do obserwowania oficjalnego fanpage’a Zespołu Parlamentarnego ds. Kryptowalut: https://www.facebook.com/zpkryptowaluty/

Zasubskrybuj nasz kanałKryptowalutowe wiadomości w formie wideo Dołącz do naszego TelegramaDodatkowe newsy na telefon

 

 

 

 

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,566.01
ethereum
Ethereum (ETH) $ 268.76
ripple
XRP (XRP) $ 0.434376
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 442.96
eos
EOS (EOS) $ 8.27
litecoin
Litecoin (LTC) $ 113.37
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 33.19
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 192.72
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.132396