fbpx

Jak założyć portfel MyEtherWallet – MEW

MEW to jeden z bardziej popularnych online walletów nad którymi mamy pełną kontrolę ponieważ klucz prywatny należy wyłącznie do nas. Jedynym zagrożeniem prowadzącym do utracenia monet znajdujących się na portfelu może być niedostateczna ochrona naszego komputera przed wirusami lub błędnie wpisany adres, ponieważ mnóstwo scammerów pozakładało klony strony na podobnych adresach np. myeatherwallet.com (lepiej nie wchodzić). Jedynym poprawnym adresem jest myetherwallet.com. Trzeba być czujnym ponieważ oszuści czasami wysyłają także maile lub linki, które na pierwszy rzut oka wyglądają na poprawne np. myetherwallet.com, jednakże prowadzą w zupełnie inne miejsce (w tym przypadku na naszą stronę główną).  

Zawsze upewnij się, że nazwa domeny jest następująca

Kiedy już wiesz, że logujesz się na poprawnej stronie to pierwszą dostępną opcją oferowaną przez MEW będzie właśnie utworzenie nowego portfela.

Krok 1: W polu “Enter a password” (utwórz hasło) wymyślamy hasło do naszego portfela.

Dawniej była to jedna z opcji logowania się do konta. MEW stwierdziło, jednak że jest ona najmniej bezpieczna dlatego aby uzyskać dostęp do swojego portfela będziemy korzystać z innych możliwości oferowanych przez MEW.

Jedną z nich jest tzw. Keystone File (klucz podstawowy/ fundamentalny)

Krok 2: Po tym jak już podamy hasło, (z którego i tak nie będziemy korzystać, jednak warto je mieć na wszelki wypadek 😉 pojawi nam się powyższe okienko z opcją zapisu keystone file w formie pliku. Kiedy już je pobierzemy, klikając “download keystone file (UTC / JSON) zobaczymy kilka podstawowych wskazówek dotyczących tego pliku. Przede wszystkim mamy go nie zgubić, nie udostępniać osobom trzecim oraz utworzyć kopię zapasową. Następnie możemy przejść dalej klikając “I understand. Continue”.

Krok 3: Następna strona jaką zobaczymy będzie zawierała nasz klucz prywatny (UWAGA! nie jest to adres twoje portfela i nie służy do wpłacania na niego monet!). Składa się on z ciągu losowych znaków i jest kolejną metodą uzyskiwania dostępu do naszego portfela. Podobnie jak w przypadku keystone file, każdy kto dysponuje kluczem prywatnym ma dostęp do właściwego portfela i może bez trudu nim zarządzać. Znowu zostaniemy poinformowani, aby nie gubić, nie udostępniać oraz aby stworzyć kopię zapasową klucza prywatnego. Możemy także wydrukować tzw. “paper wallet” (portfel papierowy). Tak wydrukowaną kartkę/ czek możemy schować sobie np do skrytki i mieć pewność, że nasz klucz prywatny jest przechowywany offline i tylko posiadacz kartki będzie miał do niego dostęp (jednakże łatwiej jest ją gdzieś zapodziać).  

Logowanie do MyEtherWallet

Po kliknięciu opcji “save you address” (zapisz swój adres) zostaniemy przekierowani do strony logowania. Możemy się na niej znaleźć także po kliknięciu “Send Ether & Tokens” na górze strony.

Teraz wystarczy, że po lewej wybierzemy sposób logowania się na nasz portfel np. za pomocą klucza prywatnego, a po prawej wkleimy lub przepiszemy nasz klucz prywatny i naciśniemy “unlock” (odblokuj).

Jeśli podaliśmy prawidłowy klucz prywatny to na dole strony zobaczymy informację o tym, że nasz portfel został poprawnie odblokowany.

Teraz możemy już wysyłać i odbierać monety na adres widoczny w polu “Your Address” (Twój adres). Jest to tzw. adres publiczny, którym możemy szastać gdzie popadnie, a nuż ktoś zechce wysłać nam trochę ETH 🙂

Czasami przydaje się również znajomość konkretnego Txid. Skrót „Txid” pochodzi od wyrażenia „Transaction Identifier” czyli identyfikator transakcji. Jak go sprawdzić dowiesz się z tego artykułu: LINK.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852