fbpx

4 miliony Bitcoinów zagubione przez zapominanie haseł

Według firmy badawczej Chainalysis aż 20% wszystkich Bitcoinów zostało utraconych na zawsze przez zapominanie haseł do porfeli.

W rozmowie z New York Times, firma Chainalysis ujawniła, że ​​błędy użytkowników w przechowywaniu i zabezpieczaniu haseł, przełożyły się na utratę Bitcoinów o wartości około 20 miliardów USD. Liczba ta jest tak duża, ponieważ Bitcoin funkcjonował w środowisku kryptowalut, zanim nastąpiły znaczące wzrosty tego rynku. Kiedy wartość tej kryptowaluty była relatywnie niska, wielu użytkowników nie traktowało poważnie zabezpieczania swoich środków.

W związku z często pojawiającymi się pytaniami, starszy ekonomista Kim Grauer zaznacza, że firma nie pomaga użytkownikom w odzyskiwaniu zagubionych Bitcoinów. Niechęć Chainalysis do angażowania się w działalność detektywistyczną w imieniu posiadaczy Bitcoinów nie jest niczym zaskakującym, ponieważ FBI przeznaczyło w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 1 miliard USD na odzyskiwanie środków.

Jak odzyskać swoje Bitcoiny, gdy zapomnimy hasła?

Dla tych użytkowników, którzy borykają się ze słabą pamięcią, uniemożliwiającą dostęp do zasobów Bitcoin, istnieją jednak różne usługi, które mogą pomóc. Niektóre z nich okazują się zaskakująco skuteczne. Amerykański hipnotyzer Jason Miller twierdzi, że około 50 procent osób, które przychodzą do niego z prośbą o pomoc mentalną, aby przypomnieć sobie hasło portfela lub lokalizację dysku twardego, zdoła sobie to przypomnieć.

“Każdy ma pamięć fotograficzną. Przy pomocy regresji hipnotycznej, możesz uzyskać dostęp do tej fotografii.”- powiedział, dodając, że akceptuje tylko około sześciu przypadków rocznie za opłatą 0,5 BTC plus 5 procent wartości odzyskanych środków. Twierdzi też, gdy klienci odzyskują zagubione bitcoiny, są tak podekscytowani, że nie mają problemu z wysłaniem prowizji od tej kwoty.

Bardziej tradycyjna metoda odzyskiwania hasła do portfela Bitcoin – zapłata ekspertowi technicznemu, aby pomógł odsyskać go z podpowiedzi testując miliony permutacji – wydaje się zdecydowanie bardziej przyziemna. Wallet Recovery Services, startup poświęcony właśnie temu problemowi, twierdzi, że jego skuteczność wynosi około 30 procent, ale może być niższy, jeśli klient nie pamięta, z czego może składać się hasło.

Zalecamy wszystkim czytelnikom, aby zawsze przechowywali kryptowaluty w portfelach sprzętowych, które są znacznie bezpieczniejsze niż standardowe rozwiązania. Korzystając ze standardowych portfeli, należy szczególnie zadbać o zabezpieczenie klucza prywatnego i fraz umożliwiających przywrócenie dostępu z backupu.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,566.01
ethereum
Ethereum (ETH) $ 268.76
ripple
XRP (XRP) $ 0.434376
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 442.96
eos
EOS (EOS) $ 8.27
litecoin
Litecoin (LTC) $ 113.37
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 33.19
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 192.72
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.132396