fbpx

Współzałożyciel QuadrigaCX to przestępca?

Wszystko wskazuje na to, że w przypadku afery związanej z giełdą QuadrigaCX czeka nas jeszcze wiele zwrotów akcji. Teraz okazuje się, że współzałożyciel platformy jest prawdopodobnie przestępcą ze zmienioną tożsamością.

Nikogo nie zdziwi już to, jeśli historia QuadrigaCX zainspiruje kogoś do napisania scenariusza mrocznego thrillera czy wciągającego kryminału. Podsumujmy jednak fakty…

Początek nieszczęść

Wszystko zaczęło się w grudniu 2018 r., gdy w wyniku ostrej niewydolności jelit w czasie wycieczki do Indii zmarł CEO giełdy – Gerald Cotten. Niedługo potem okazało się, że tylko on miał dostęp do kluczy do kryptowalutowych portfeli platformy, gdzie trzymano środki klientów. Tym samym użytkownicy QuadrigaCX zostali bez swoich cyfrowych walut. Na platformie zabrakło coinów o łącznej wartości 145 mln USD.

Sprawę bada teraz sąd i firma audytorska Ernst & Young.

Kryminalista w zarządzie

To jednak nie koniec. Niedawno Jennifer Robertson, była partnerka życiowa Cottena, przyznała, że ​​ten finansował działalność giełdy za pomocą własnych pieniędzy. Powodem tego były problemy firmy wynikłe ze sporu sądowego z dużym kanadyjskim bankiem.

Teraz z kolei okazuje się, że współzałożycielem QuadrigaCX mógł być kryminalista. Bloomberg uważa, że Michael Patryn, który sześć lat temu rejestrował z Cottenem firmę, to w istocie Omar Dhanani, człowiek mający w swoim “portfolio” kilka przestępstw popełnionych w USA.

Dhanani już w 2005 r. był skazany na 18 miesięcy więzienia federalnego. Za co? Za udział w kradzieży tożsamości oraz oszustwa związane z kartami kredytowymi. Wtedy 22-letni Dhanani aktywnie działał też na shadowcrew.com –  nieistniejącym dzisiaj rynku skradzionych numerów kart kredytowych i kart bankowych.

Dwa lata później przyznał się do winy w innej sprawie dot. włamania, kradzieży i oszustwa.

Jeśli wierzyć LinkedIn, Patryn (Dhaniani) mieszka teraz w Wietnamie i działa w  fintechwym Ventures Group (FVG), inkubatorze technologii blockchain.

Sam Patryk uważa, że nie jest Dhanianim. Ponoć przeczą temu dokumenty, do których dotarł Bloomberg. Omar Dhanani podobno oficjalnie zmieniał swoje zarówno imię jak i nazwisko.

Nie do końca jasna jest jego rola w QuadrigaCX. Odszedł z firmy w 2016 r. Mimo tego – jak twierdzą dziennikarze kanadyjskiej gazety Globe and Mail – Patryn i jego partnerka, Lovie Horner, pozostali jednak akcjonariuszami giełdy…

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,242.88
ethereum
Ethereum (ETH) $ 187.73
ripple
XRP (XRP) $ 0.290157
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 292.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.00
eos
EOS (EOS) $ 3.50
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 20.40
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 134.29
stellar
Stellar (XLM) $ 0.074915