fbpx

Drobni inwestorzy uciekają z BTC. Co robią wieloryby?

Strach, niepewność i wątpliwości są dzisiaj wyczuwalne w przestrzeni Bitcoina. To o tyle dziwne, że korekta na rynku jest czymś naturalnym. Mówimy o czymś co wzrosło z ok. 3 500 USD do ponad 12 000 USD w trochę ponad pół roku. Spadki są dziś czymś zdrowym. Pomimo tego, spora część inwestorów ucieka z rynku ze stratami. Wiele wskazuje na to, że wieloryby robią coś przeciwnego…

Tzw. indeks strachu BTC, miara nastrojów na rynku, spadł do tak niskiego poziomu, którego nie widać od bessy w 2018 r. Ostatni raz wskaźnik był tak nisko, kiedy Bitcoin spadł do 3 200 USD w połowie grudnia. Jego skala wynosi od zera do stu, a dół wskazuje „ekstremalny strach”, zaś górny koniec to „chciwość”. Dziś indeks jest na poziomie 31. Znajdziecie go tutaj.

Płotki sprzedają, a wieloryby kupują?

wielorybySpadek indeksu skorelowany jest ze spadkiem BTC poniżej 10 tys. USD. Opiera się na pięciu czynnikach: zmienności kursu, wolumenie rynku, nastrojach w mediach społecznościowych, wynikach ankiet i ogólnych trendach.

Dyrektor ds. badań w The Block, Larry Cermak, zauważył, że blisko dwie trzecie klientów Coinbase z dużymi ilościami BTC faktycznie dokupywało kryptowalutę w ciągu ostatnich 24 godzin:

„Co ciekawe, według danych Coinbase, 67% klientów z dużymi pakietami BTC kupowało, a nie sprzedawało w ciągu ostatnich 24 godzin.”

Podobnie zachowują się i inni inwestorzy. Aż 88% klientów Coinbase z dużymi pakietami XRP kupowało tokeny, a nie sprzedawało ich w ciągu ostatnich 24 godzin.

Bitcoin bezpieczną przystanią?

Coraz częściej inwestorzy publicznie debatują nad tym, czy Bitcoin stał się bezpieczną przystanią na czas ewentualnego kryzysu. Z jednej strony powstał jako odpowiedź na krach z 2008 r., z drugiej – nigdy nie było okazji testowania wartości kryptowaluty w czasie krachu, bo takowego nie było w światowej gospodarce od ponad dekady.

Tom Lee, ekspert z Fundstrat, pytany w Fox Business, czy BTC jest aktywem dobrym na kryzys, odparł:

“Tak. Możesz to zobaczyć na rynkach. Tam, gdzie panuje zamieszanie, lokalne ceny bitcoinów mają tendencję do gwałtownego wzrostu i handlu z premią, ponieważ ludzie próbują znaleźć sposoby na ochronę swoich pieniędzy. Więc [odpowiedź brzmi] tak.”

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,242.88
ethereum
Ethereum (ETH) $ 187.73
ripple
XRP (XRP) $ 0.290157
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 292.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.00
eos
EOS (EOS) $ 3.50
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 20.40
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 134.29
stellar
Stellar (XLM) $ 0.074915