fbpx

W tej wsi każdy ma kryptowaluty

Kryptowaluty na Ukrainie:

W jednej małej wsi na Ukrainie wszyscy mieszkańcy są obecnie posiadaczami kryptowalut dzięki inicjatywie sołtysa. Kryptowaluty takie jak bitcoin, ether i cardano mogą być używane do zakupu produktów, np. jaj, smalcu, mięsa i mleka.

W ukraińskiej wsi Elizavetovka w obwodzie dniepropetrowskim wszyscy mieszkańcy są w posiadaniu kryptowalut, jak podają lokalne media.
Na niedawnym zebraniu wiejskim radni zezwolili sołtysowi, Maximowi Golosnoyowi, na „prowadzenie kryptowalutowych operacji w interesie lokalnej społeczności bez wykorzystania funduszy z budżetu”. Golosnoy „wpadł na pomysł, jak dzięki kryptowalutom powiększyć wiejski budżet”.

Tsn.ua podkreśla, że jest to eksperyment mający na celu zarobienie pieniędzy dla społeczności: „Wieś jest obecnie pierwszą na Ukrainie, gdzie wszyscy mieszkańcy stali się posiadaczami cyfrowego pieniądza”. Ponadto bitcoin, ether i cardano mogą być używane do płacenia za mięso, smalec, jaja czy mleko.

Miesiąc temu Golosnoy zainwestował 13 000 hrywien (ok. 1700 zł) w cardano – kryptowalutę, w którą teraz zaopatruje 1 500 mieszkańców wsi. Gdy wartość jego inwestycji wzrosła do 39 000 hrywien (ok. 5100 zł), wypłacił swoje 13 000 hrywien, a resztę odłożył na bok dla swoich mieszkańców.
Na razie kryptowaluta jest pod opieką sołtysa, ale zapewnił on wieśniaków, że mogą wypłacić swoje monety, kiedy tylko chcą.
Mieszkańcy nie palą się do tego, gdyż nie rozumieją jeszcze zasad działania kryptowalut ani korzyści z nich płynących.

Obecnie zainwestowane pieniądze to prywatne fundusze Maxima. Jak podają media, planuje on wkrótce zaapelować do Rady Ministrów do zainwestowania środków z budżetu. Chce pokazać całemu kraju, jak mała inwestycja może na sama na siebie zarobić, bez korzystania z pieniędzy Skarbu Państwa.

Maxim wyjaśnił, że „każdego roku budżet wsi wykazuje nadwyżkę w wysokości 3-4 mln hrywien”.
Chciałby on „przynajmniej część tej nadwyżki przeznaczyć na inwestycję w kryptowaluty […] o ile władze na to pozwolą”.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarz (1)

  1. Lukas 6 maja 2018

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,566.01
ethereum
Ethereum (ETH) $ 268.76
ripple
XRP (XRP) $ 0.434376
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 442.96
eos
EOS (EOS) $ 8.27
litecoin
Litecoin (LTC) $ 113.37
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 33.19
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 192.72
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.132396