W jaki sposób zaoszczędzić na podatkach od kryptowalut w 2021 roku?

Koniec 2020 roku oraz także początek 2021 roku jest gorącym okresem dla wszystkich, którzy się zajmują kryptowalutami. Codzienne…

Koniec 2020 roku oraz także początek 2021 roku jest gorącym okresem dla wszystkich, którzy się zajmują kryptowalutami. Codzienne nowe ATH oraz przekroczenie przez bitcoina pułapu magicznego 100 000 zł spowodowało, że wielu z nas się zdecydowało na wyjście z inwestycji w kryptowaluty. Teraz się pojawia pytanie o podatek od kryptowalut – kto oraz na jakich zasadach musi zapłacić podatek od zysków z kryptowalut. Zobaczmy jakie są legalne sposoby na skuteczne obniżenie podatku od kryptowalut?

Fakty i mity o podatkach od kryptowalut

Zasada jest taka, że jeśli zarobiliśmy, nieważne zupełnie, czy na kryptowalutach, czy też na aukcjach, czy na innych aktywach, jeśli tak stanowią aktualne przepisy prawa, to podatek musimy obowiązkowo zapłacić. Musimy być świadomi, że brak zapłaty, spowodować może grzywnę, a w przypadku sporych kwot, powodować może inne znacznie poważniejsze prawne konsekwencje.

Chcę, abyśmy po to tym webinarze czuli się pewnie czytając w sieci przeróżne rzeczy i żeby nikt nam nie robił wody z mózgu odnośnie tego, kiedy oraz na jakich zasadach należy płacić podatek od kryptowalutowych transakcji. Porozmawiajmy o naszych obowiązkach, ale także powiedzmy co nieco o tych kwestiach, które dotyczą optymalizacji oraz oszczędności, o tym co możemy zrobić.

Podatek od kryptowalut: PCC, VAT oraz PIT? w 2021r.

I tak, jeśli mówimy o zasadach, to mamy dosłownie podatkowy zawrót głowy, dlatego też możemy słyszeć, że jest PIT, a więc dochodowy podatek od fizycznych osób, że jest podatek PCC, a więc od czynności cywilno-prawnych, że jest także VAT I może zacząć zastanawiać, czy musimy płacić te wszystkie trzy podatki? Czy jest to konieczne? Zasada jest taka, że nie. To, o czym dzisiaj będziemy mówić oraz czym, tak naprawdę musimy się interesować, jeśli jesteśmy po prosty zwykłymi ludźmi, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, jako zobowiązane instytucje, jak kantory, giełdy, to jest tak naprawdę PIT, a więc podatek dochodowy od fizycznych osób. Nie tylko się będziemy zajmować PITem.

Najważniejsza zasada, którą powinniśmy zapamiętać to informacja, jak działa PIT. Pamiętajmy, że podatek od kryptowalut płacimy tylko i wyłącznie, jeśli wykażemy dochód.

A czym jest dochód? Dochód jest różnicą pomiędzy przychodem, a kosztami uzyskania przychodu. Teraz upraszczając, czym jest dochód? Dochód, w rozumieniu potocznym, to będzie zysk, który uzyskaliśmy na kryptowalutych transakcjach. Przychodem jest wszystko to, co otrzymaliśmy z samej sprzedaży kryptowalut, zakupy, a więc tak zwane koszty uzyskania przychodu, są to wydatki na nabycie kryptowaluty. Czyli cena tak naprawdę, którą zapłaciliśmy za kryptowaluty, ale także prowizje różnego rodzaju. Czy to dla giełdy, czy też za przesłanie kryptowaluty z walletu na giełdę oraz z powrotem To są tylko i wyłącznie koszty uzyskania przychodu.

Czyli jeszcze raz, jeśli jakikolwiek, kiedykolwiek podatek od kryptowalut płacimy, to jest to tak zwany podatek od dochodu. Czyli w sporym uproszczeniu, podatek od zysku, który rozpoznaliśmy na kryptowalutowych transakcjach. To, jest ten zysk, który obliczać będziemy w szczegółach, to powiemy sobie o tym zaraz.

Podatek od kryptowalut  w 2021r. – od czego płaci się podatek, jak, ile oraz kiedy?

To, co jest także bardzo ważne, jakie najważniejsze pytania musimy sobie zadawać, kiedy rozmawiamy bezpośrednio o podatkach, to tak naprawdę, co jest samym przedmiotem opodatkowania, a więc od czego płacimy podatek, jak ten podatek zapłacimy, ile oraz kiedy. Są to jak najbardziej najważniejsze informacje. Teraz troszkę w prawniczym języku, ponieważ od 1 stycznia 2019 roku, nasza ustawa o PIT się posługuje definicją wirtualnej waluty. Zatem w dużym uproszczeniu, za każdym razem, gdy mówimy o kryptowalutach, to dla urzędnika mówimy o tak zwanej wirtualnej walucie.

Jak widzimy na powyższym może się to wydawać nieco skomplikowane. Jednak po zapoznaniu się z teorią będzie nam o wiele prościej odnaleźć się w praktyce. Musimy mieć to na względzie.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts