fbpx

Vitalik Buterin: społeczność kryptowalut musi ewoluować

Współzałożyciel Ethereum (ETH) Vitalik Buterin stwierdził, że społeczność kryptowalut powinna ewoluować poza indywidualizm jego wczesnego okresu rozwoju, a związany z ruchem cypherpunk. Ponadto proponuje wykorzystywać technologię blockchaina do tworzenia nowych, sprawiedliwych i innowacyjnych systemów o pozytywnym wpływie społecznym.

Buterin przedstawił swoje uwagi podczas przemówienia wygłoszonego w ramach konferencji RadicalxChange w Detroit.

Wyjść poza strefę komfortu

Buterin wspólnie zainicjował RadicalxChange z ekonomistą Glenem Weylem, współautorem książki „Radykalne rynki”.

W swoim przemówieniu Buterin stwierdził, że dzisiejsi zwolennicy kryptowalut i programiści z tego rynku powinni zmienić swoja postawę, tj. odejść od zaciekłego indywidualizmu ruchu cypherpunk i nadmiernego skupiania się na maksymalizacji autonomii i prywatności.

Pieniądze, argumentował, są zasadniczo nierozerwalną częścią społeczeństwa, a potencjał kryptowalut i technologii blockchain powinien być wykorzystany do szczytnych działań. Stwierdził, że obejmuje to przemyślenie różnych modeli ładu społecznego, “sformalizowanie tożsamości i członkostwa w społeczności”, ułatwienie sprawiedliwego finansowania dóbr publicznych i przeformułowanie struktur własności.

Buterin twierdzi, że kryptowaluty i blockchain – poprzez wykorzystanie ich do kreatywnego rozwiązywania konkretnych celów polityczno-ekonomicznych – są wyjściem ze współczesnego impasu gospodarczego. Jego zdaniem zarówno „centralne planowanie z lat 50.”, popularne u lewicowców, jak i „wolnorynkowy kapitalizm” centrystów stanowią „intelektualne ślepe zaułki”.

Zauważył, że Bitcoin stanowi potężny ruch przeciwko hegemonii państwa i banku centralnego, a inteligentne platformy kontraktowe, takie jak Ethereum, mogą w pełni zrealizować swój pierwotny i rewolucyjny charakter.

Co na to Nakamoto?

vitalik buterin ethereumDziś Buterin może uchodzić za jednego z liderów ruchu kryptowalut. Jego twórca Satoshi Nakamoto – dziś postać bardzej mityczna, niż realna (w końcu nadal nie wiadomo, kim był i czy była to jedna osoba czy cały zespół) – umieścił w blockchainie BTC nagłówek New York Timesa ze stycznia 2009 r. Tekst dot. ratowania banków w Wielkiej Brytanii.

Wyzwania związane z kreatywnym poszerzaniem wizji Nakomoto zostały potwierdzone przez Buterina w niedawnym przemówieniu. Sam marzy o stworzeniu zdecentralizowanego ekosystemu, który pozwoliłby mniejszym graczom konkurować z obecnymi monopolami.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98