fbpx

Vitalik Buterin: Ethereum osiągnie 1 milion transakcji na sekundę

Vitalik Buterin, twórca Ethereum wyjaśnił podczas ostatniej sesji OmiseGO AMA, że dzięki rozwiązaniom typu second-layer takich jak Sharding oraz Plasma, sieć Ethereum będzie mogła przetworzyć 1 milion transakcji na sekundę. Potencjalnie liczba ta sięga nawet 100 milionów transakcji na sekundę.

Problemy ze skalowalnością blockchainów

Wcześniej na różnych konferencjach oraz prezentacjach, Buterin podkreślał, że protokół Ethereum jak i inne zdecentralizowane sieci blockchain mają problemy ze skalowalnością. We wrześniu 2017 roku podczas wywiadu z inwestorem z funduszu Venture Capital, Naval Ravikant na konferencji Disrupt SF 2017, Buterin zauważył, że Bitcoin oraz Ethereum przetwarzają od 3 do 6 transakcji na sekundę przy maksymalnej wydajności. Dodał, że aby blockchain obsługiwał duże sieci płatnicze takie jak Visa, giełdy takie jak Nasdaq oraz IoT będzie musiał przetwarzać setki tysięcy transakcji na sekundę.

„Bitcoin przetwarza obecnie nieco mniej niż trzy transakcje na sekundę, a jeśli zbliża się do czterech to osiąga szczytową wydajność. Ethereum robi ich 5 na sekundę, kiedy 6 to szczytowa pojemność. Jednocześnie, Uber wykonuje 12 jazd na sekundę, PasyPal kilkaset, Visa kilka tysięcy a IoT setki tysięcy transakcji”

Podczas sesji OmiseGO AMA, Buterin oznajmił, że rozwiązania typu second-layer są obecnie testowane przez w sieci testowej Ethereum. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego podejścia do optymalizacji blockchain, sieć Ethereum może uzyskać wsparcie zdecentralizowanych aplikacji z milionami użytkowników.

Sharding + Plasma = 1tps?

Sharding rodziela elementy sieci blockchain, które następnie są wspierane przez grupę węzłów przetwarzających pewne zbiorów danych. Kiedy sharding jest włączony wszystkie węzły w blockchain nie muszą przetwarzać każdego pojedynczego elementu danych na blockchainie, optymalizując przy tym proces przetwarzania informacji.

Plasma, rozwiązanie opracowane przez Buterina i współautora Lighting Network działa na zasadzie podobnej do Lighting Network Bitcoina. Umożliwia Ethereum obsługę mikropłatności przez tworzenie podległych sieci blockchain z głównymi łańcuchami do przetwarzania informacji szybciej, zwiększając bezpieczeństwo głównego protokołu Ethereum, a tym samym nie narażając sieci na potencjalne ataki.

„Powodem dla którego uważam, że podział sieci na warstwę 1 oraz 2 jest dobrym rozwiązaniem, wynika z prostej matematyki. Wystarczy spojrzeć na to jak wzrasta skalowalność kiedy obie warstwy są ulepszane. Samo rozwiązane Sharding może zwiększyć skalowalność Ethereum 100-krotnie lub więcej. Dodając do tego rozwiązanie Plasma, możemy uzyskać 100-krotnie większą liczbę operacji przychodzących oraz wychodzących”.

Butherin określił, że synergia pomiędzy obydwoma warstwami mogłaby powiększyć skalowalność Ethereum o 10 000 x umożliwiając sieci przetwarzanie milionów transakcji na sekundę, co wystarczyłoby dla większości istniejących aplikacji.

„Jeśli więc mamy 100x z Shardingu oraz 100x z Plasmy, te dwa rozwiązania dają nam łącznie 10 000-krotną poprawę skalowalności. To oznacza, że blockchain będzie potężny na tyle, by utrzymać aplikacje, z których większość ludzi chce korzystać” – dodał Buterin.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,892.27
ethereum
Ethereum (ETH) $ 248.23
ripple
XRP (XRP) $ 0.381517
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 409.10
litecoin
Litecoin (LTC) $ 93.59
eos
EOS (EOS) $ 6.24
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 33.12
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.125157
cardano
Cardano (ADA) $ 0.080896