fbpx

Użytkownik EOSa: oto mój klucz prywatny. Spróbujcie mnie okraść!

Jeden z użytkowników EOSa opublikował na portalu Steemit swój klucz prywatny, który daje dostęp do 5 EOS. A przynajmniej tak się wydaje.

Klucz prywatny to 5K5V1MY4iPBvT1vZ8rdX89JVDMJXosmRqKGoUxCfYaVck69qNU2, a saldo konta o wymownej nazwie (yostealmyeos), do którego jest przypisany, można sprawdzić tutaj. Jak widać kryptowaluta o wartości ok. 42 dolarów nadal się na nim znajduje.
Bloger powiedział, że czuje się pewnie, publikując swój klucz prywatny w internecie, a to za sprawą modelu zarządzania on-chain i funkcji wbudowanych w protokół EOSa, dzięki którym środki użytkowników są chronione przed oszustami i złodziejami.

Jedną z nich jest „sąd polubowny”, do którego mogą zgłosić się ofiary oszustw. Arbitrzy tacy jak ECAF (EOSIO Core Arbitration Forum) rozstrzygają sprawy i jeśli staną po stronie poszkodowanego, wydają wniosek do walidatorów o zamrożenie danego konta i zwrócenie skradzionych środków (prawo do tego zapewnia im to konstytucja EOS).

Zwolennicy projektu mówią, że taki model zarządzania on-chain jest konieczny, jeśli kryptowaluta ma kiedykolwiek „trafić do mas”.
Według nich milionom, a może nawet miliardów użytkowników nie będzie chciało się poznawać licznych zasad cyberbezpieczeństwa, dlatego powyższe rozwiązanie jest konieczne. Wiele osób jednak jest temu przeciwnych i porównuje EOS do banku.

Zamrożone konta

EOS jest z pewnością projektem bardzo kontrowersyjnym. Zaledwie 2 dni po wystartowaniu projektu wszystkich 21 walidatorów zamroziło 7 kont, które podejrzewane były o posiadanie środków pochodzących z phishingu. Robiąc to bez nakazu arbitrów, złamali konstytucję.
Tłumaczyli się jednak, że zrobili to tylko na 48h w oczekiwaniu na ich decyzję.

Wczoraj zaś zamrozili kolejnych 27 kont, tym razem na wniosek ECAF.
Jednak nie został on w żaden sposób usprawiedliwiony – „powód tego nakazu zostanie opublikowany w późniejszym terminie”.

Skoro wspomnieliśmy już o konstytucji, warto przyjrzeć się jej bliżej, gdyż zawiera ciekawe zapisy. Przykładowo artykuł VI głosi, że:

„Każdy uczestnik zgadza się, że kary za naruszenie kontraktu [konstytucji] mogą obejmować (ale nie są do nich ograniczone) grzywny, utratę konta i inne rekompensaty”.

Najciekawszy jest jednak artykuł XVII, według którego konto nieaktywne przez 3 lata może zostać sprzedane na aukcji.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,550.42
ethereum
Ethereum (ETH) $ 191.79
ripple
XRP (XRP) $ 0.273317
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 230.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.87
eos
EOS (EOS) $ 3.16
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.35
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 87.89
stellar
Stellar (XLM) $ 0.062293