fbpx

Jak projekt UseCrypt ochroni Twoją prywatność? Zaufały mu m.in. Dell i IBM.

Czy prywatność jeszcze istnieje? Czy korzystając z internetu możemy w ogóle myśleć o anonimowości? Wielu ekspertów od cyberbezpieczeństwa otwarcie mówi, że nie. Bezpieczeństwo naszych danych jest zagrożone. Często ten temat jest lekceważony, jednak wiele osób przekonało się o tym, jak kosztowne może być ignorowanie tej kwestii. Użytkownicy kryptowalut to jedna z najbardziej zagrożonych grup, dlatego w tym artykule przedstawiamy kilka istotnych faktów i pokazujemy jak chronić się przed inwigilacją i kradzieżą danych.

7 faktów na temat bezpieczeństwa i prywatności w internecie

  1. Facebook skanuje wiadomości, które wysyłasz w Messengerze. Istnieją podejrzenia, że podsłuchuje również rozmowy głosowe w swoim komunikatorze.
  2. Ataki hakerskie mają miejsce średnio raz na 39 sekund.
  3. Szacuje się, że w latach 2017-2021 na cyberbezpieczeństwo na całym świecie zostanie wydanych ok. 1 000 000 000 000 USD (1 bilion dolarów).
  4. Obecnie każde stanowisko pracy w branży IT jest jednocześnie stanowiskiem specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa. Pracownicy przechodzą stosowne szkolenia i są odpowiedzialni za ochronę danych firmy.
  5. Każdego dnia zostaje zhakowanych ok. 600 000 kont na Facebooku.
  6. W 2017 roku ofiarą kradzieży tożsamości zostało 6.5% ludzi.
  7. 1 na 5 użytkowników internetu twierdzi, że jego dane do serwisu społecznościowego lub skrzynki mailowej zostały przynajmniej raz przechwycone przez hakerów.

“Cyberprzestępczość jest największym zagrożeniem dla każdej firmy na świecie.” – Ginny Rometty, CEO firmy IBM

UseCrypt – bezpieczna alternatywa dla Messengera i DropBoxa

Twórcy UseCrypt potraktowali temat prywatności w sposób kompleksowy. Stworzyli 2 odrębne aplikacje, UseCrypt Messenger i UseCrypt Safe. Pierwsza z nich to bezpieczna alternatywa dla Messengera od Facebooka, i innych komunikatorów. Drugie rozwiązanie to aplikacja desktopowa, która pozwala przechowywać, wysyłać i udostępniać pliki bez obawy o ich przejęcie przez niepowołane osoby.

UseCrypt Messenger – mobilny komunikator przywracający prywatność i anonimowość

Usecrypt Messenger

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez komunikatorów internetowych. Facebook Messenger, WhatsApp czy Telegram to jedne z najczęściej instalowanych aplikacji, dzięki którym możemy porozumiewać się w szybki i wygodny sposób. Cała wymieniona trójka, przynosi jednak pożytek nie tylko użytkownikom, ale i służbom specjalnym i organizacjom, które godzą w prywatność i anonimowość większości użytkowników internetu.

Afera Facebooka, która miała niedawno miejsce, była impulsem do wzmożonej globalnej debaty na temat stanu naszej prywatności i anonimowości. Ciężko jest wierzyć w dobre intencje twórców , podczas gdy np. w aplikacji Telegram szyfrowanie jest domyślnie wyłączone. Użytkownicy nie są świadomi faktu, że są szpiegowani przez rosyjskie FSB (dawne KGB).

UseCrypt Messenger daje użytkownikom pełną anonimowość, m.in. dzięki możliwości ukrycia adresu IP, zawartości rozmów, a także za sprawą podwójnego szyfrowania chatów, które jest zawsze włączone. Ponadto, klucze szyfrujące są tworzone po nawiązaniu połączenia, dzięki czemu hakerzy nie mają szansy na przygotowanie ataku. Funkcja porównywania tajnego hasła na ekranie telefonu wyklucza ataki typu man-in-the-middle.

Aplikacja UseCrypt Messenger jest uważana za najbezpieczniejszy obecnie komunikator dostępny w Google Play. Jeśli chcesz ją przetestować, możesz pobrać ją tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=uc.messenger&hl=pl

UseCrypt Safe – aplikacja do przechowywania i wymiany danych w bezpieczny sposób

UseCrypt Safe

UseCrypt Safe to aplikacja desktopowa służąca do bezpiecznego przechowywania i wymiany danych. Dostępna jest dla użytkowników systemu Windows oraz Mac. Rozwiązanie zdobyło zaufanie firm takich jak Dell i IBM.

Dane zostają zaszyfrowane na urządzeniu dzięki technologii HVKM, o której piszemy w dalszej części tekstu. Zapisują się w zaszyfrowanym formacie (*enc) w wybranym przez użytkownika folderze. Bezpieczny serwer umożliwia przechowywanie plików w chmurze, bez konieczności przechowywania ich lokalnie.

Każdy zaszyfrowany plik można wysłać do wybranego odbiorcy. Pliki są szyfrowane i wysyłane przez UseCrypt Secure Tunnel. Odbiorcy otrzymują powiadomienie email odnośnie dostępu.

Aplikacja UseCrypt Safe umożliwia bezpieczne dzielenie się danymi z innymi użytkownikami należącymi do grupy zaufanych odbiorców. Można z jej pomocą tworzyć również większe zespoły i udostępniać im wybrane pliki. Udostępniający plik użytkownicy mają możliwość śledzenia historii jego dostępu.

Technologia stworzona została wdrożona dotychczas w 17 krajach. Posiada niezbędne certyfikaty i spełnia regulacje (w tym RODO), które umożliwiają jej działanie zgodnie z obowiązującym prawem.

UseCrypt Safe zapewnia 8 poziomów zabezpieczeń

Bezpieczeństwo jest wspierane przez algorytmy i protokoły kryptograficzne takie jak:

HVKM (Hybrid Virtual Key Management)

Unikalna metoda szyfrowania wszystkich rodzajów cyfrowych danych. Polega na kryptograficznym podziale prywatnego klucza szyfrującego RSA na dwie części. Technologia KVHM jest zarejestrowana w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej oraz w Międzynarodowym Biurze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (USA).

Metoda używana przez UseCrypt opiera się na dystrybucji kluczy kryptograficznych. Klucz używany do szyfrowania każdego pliku działa tylko wtedy, kiedy jesteś w posiadaniu kluczy częściowych. Unikalna połówka klucza znajduje się na Twoim urządzeniu, drugą połową dysponuje serwer. Rozszyfrowanie możliwe jest wyłącznie po połączeniu obu części w trybie online. Twoją połowę klucza chroni Twój komputer, który posiada dodatkowe klucze szyfrujące, drugą część klucza zabezpiecza serwer, który ściśle kontroluje integralność całego procesu. Żadna strona nie jest w stanie wykonać rozszyfrowania samodzielnie.

Zarówno producent oprogramowania, jak i administrator IT, nie mają technicznej możliwości dostępu do Twoich danych. Powodem tego jest fakt, że nie posiadają Twojej unikalnej części klucza. Dodatkowo UseCrypt szyfruje nie tylko same pliki, ale również ich nazwy. Jedyne co widzi UseCrypt to przestrzeń jaką zajmują pliki.

Technologia HVKM stosowana przez UseCrypt daje Ci możliwości takie jak:

  1. Bezpośrednia komunikacja – tylko Ty i Twój odbiorca, bez pośredników.
  2. Poufna wymiana maili bez ograniczeń załączników.
  3. Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze.

End-to-end encryption

System komunikacji, w którym tylko komunikujący się użytkownicy mogą odczytywać wysyłane wiadomości. Dane są zabezpieczane zawsze, niezależnie od tego czy je przechowujemy, udostępniamy czy przesyłamy. Użytkownik ma wybór komu przekazać możliwość rozszyfrowania plików. Wszystkie pliki po opuszczeniu urządzenia są szyfrowane przez UseCrypt.

AES (Advanced Encryption Standard)

Używany na całym świecie algorytm, znany także pod nazwą Rijndael. To rozwiązanie ma zastosowanie przy szyfrowaniu danych i jest oparte na wybieranym losowo przez urządzenie, najsilniejszym 256-bitowym kluczu.

RSA (Rivest-Shamir-Adleman)

Algorytm zabezpieczający, w którym klucz kryptograficzny różni się od prywatnego klucza rozszyfrowującego.

UST (Usecrypt Secure Tunnel)

Bezpieczna alternatywa dla protokołu SSL. UseCrypt używa swojego własnego tunelu komunikacyjnego, opartego na silnych asymetrycznych i symetrycznych.

DH (Diffie-Hellman)

Metoda bezpiecznej wymiany kluczy kryptograficznych poprzez publiczne kanały. UseCrypt używa jej przy pierwszym połączeniu urządzenia z serwerem.

MAC (Message Authentication Code)

Każdy plik ma przypisany losowo wygenerowany klucz. Nawet jeżeli ktoś włamie się do systemu, nie bedzie mógł otworzyć ani zmodyfikować plików. Klucz do plików jest szyfrowany i można go odtworzyć tylko z jednego urządzenia.

KDF (Key Derivation Function)

Mechanizm tworzenia kluczy kryptograficznych. Jest to ważny element systemu szyfrowania, który umożliwia przetworzenie hasła czytelnego dla człowieka w sekwencję bitów i bajtów, które są używane jako klucze w algorytmie kryptograficznym.

Potrzebujesz bezpiecznej aplikacji do przechowywania i transferu danych? Możesz pobrać aplikację pod adresem https://usecrypt.com/Download-only.

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

 

 

 

 

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,901.91
ethereum
Ethereum (ETH) $ 251.98
ripple
XRP (XRP) $ 0.391080
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 407.49
eos
EOS (EOS) $ 6.25
litecoin
Litecoin (LTC) $ 90.53
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 31.62
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.129684
cardano
Cardano (ADA) $ 0.081886