fbpx

Komisja Europejska: kryptowaluty przetrwają, ale wymagają regulacji

Wiceprezydent Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis na niedawnym posiedzeniu Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (Ecofin) w Wiedniu odniósł się do kryptowalut. Stwierdził, że Unia Europejska musi skoncentrować się na klasyfikacji i regulacjach przepisów w tym obszarze.

Według Dombrovskisa, aktywa kryptowalutowe zajmą stabilną pozycję, a rynek kryptowalut wciąż rośnie, pomimo ostatnich zawirowań.

Komisarz stwierdził, że w celu rozwiązania głównych problemów związanych z kryptowalutami, Unia Europejska skoncentruje się na głównym wyzwaniu, jakim jest “kategoryzacja i klasyfikacja” zasobów kryptograficznych. Urzędnicy mają się tym zająć jeszcze w tym roku. Stwierdził również, że organizacja rozważy, czy obecne regulacje finansowe są odpowiednie, czy istnieje potrzeba opracowania nowych przepisów.

Jak podkreślił Valdis Dombrovskis, Komisja nawiązała już współpracę z europejskimi organami nadzoru, aby opracować regulacje walut cyfrowych. Ma to zapewnić solidną podstawę do ustalenia statusu kryptowalut, a także umożliwić prowadzenie dalszych działań w tym obszarze.

W swoim przemówieniu Dombrovskis zwrócił szczególną uwagę na zbiórki środków przez projekty ICO, określając je jako “opłacalną formę alternatywnego finansowania”. Wskazując jednocześnie, że rynek ICO wygenerował w zeszłym roku 6 miliardów USD. Dombrovskis podkreślił ponadto, że liczba ta będzie znacznie większa w 2018 r.

Problemy kryptowalut, którym należy sprostać

Odnosząc się do innych problemów w tym obszarze, Dombrovskis wspomniał o głównych zagrożeniach kryptowalut. Wymienił m.in. brak transparentości, wątpliwą ochronę inwestorów, integralność rynku, a także kwestie prania brudnych pieniędzy, oszustw i  ataków hakerskich.

W związku z tym łotewski polityk zasugerował, że należy monitorować rozwój branży, podkreślając znaczenie współpracy z globalnymi partnerami w Radzie Stabilności Finansowej (FSB) i G20.

Kilka miesięcy temu FSB stwierdziła, że ​​aktywa kryptowalutowe nie stanowią istotnego zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej. Wyrażona została jednak opinia, że sfera ta wymaga dogłębnego monitorowania ze względu na szybki rozwój rynku.

Na początku września belgijska organizacja badawcza Bruegel opublikowała raport wzywający do ujednoliconego prawodawstwa na poziomie Unii Europejskiej. Zawnioskowała również o zwiększenie regulacji dla firm przeprowadzających ICO.

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,568.86
ethereum
Ethereum (ETH) $ 149.58
xrp
XRP (XRP) $ 0.226396
tether
Tether (USDT) $ 1.01
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 214.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 45.98
eos
EOS (EOS) $ 2.76
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 15.70
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 97.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.055868