fbpx

Ukraina planuje pełną legalizację kryptowalut w ciągu 3 lat

Rząd w Kijowie zamierza zalegalizować kryptowaluty i kompleksowo uregulować sektor fintech w ramach nowych przepisów opracowanych przez Ministerstwo Gospodarki. Proces może potrwać do trzech lat, a aktywa cyfrowe staną się legalną częścią gospodarki kraju.

Parlament uchwali przepisy dotyczące ICO i smart kontraktów

Nowe regulacje zostaną wdrożone w dwóch etapach. Status prawny kryptowalut, platform transakcyjnych i innych podmiotów zajmujących się zasobami cyfrowymi zostanie określony na przełomie 2018 i 2019 roku. Do końca przyszłego roku rząd Ukrainy przeanalizuje rynek w celu zidentyfikowania trendów i kwestii do wyklarowania, w celu przedstawienia odpowiednich propozycji regulacji.

Zgodnie z dokumentem przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu, kolejny etap, zaplanowany na lata 2020-2021, będzie wymagał uznania dostawców portfeli kryptowalut i platform powierniczych jako “podmiotów głównego nadzoru finansowego”. Taki status jest zwykle przyznawany tradycyjnym instytucjom finansowym, takim jak banki i firmy ubezpieczeniowe.

Ukraina planuje w pełni zalegalizować kryptowaluty w ciągu 3 lat

W tym czasie oczekuje się od ukraińskich prawodawców opracowania i przyjęcia przepisów regulujących ICO, tokeny oraz smart kontrakty. Kilka propozycji zostało już złożonych w Radzie Najwyższej, ukraińskim parlamencie, od zeszłego roku.

Pierwsze trzy projekty, z zeszłej jesieni, miały regulować obieg cyfrowych monet i zmieniać ukraiński system podatkowy, aby regulować opodatkowanie zysków związanych z cyfrowymi aktywami. W ostatnich kilku miesiącach dwaj ukraińscy ustawodawcy, zaproponowali dwa projekty ustaw wprowadzające ulgi podatkowe dla firm i osób zajmujących się kryptowalutami.

Firmy z branży kryptowalut uzyskają dostęp do usług bankowych

W ogłoszeniu opublikowanym na stronie internetowej, Ministerstwo Gospodarki wyraziło przekonanie, że wdrożenie nowej koncepcji regulacyjnej umożliwi firmom kryptowalutowym uzyskanie dostępu do usług bankowych i przyciągnie więcej kapitału poprzez regulowaną sprzedaż tokenów. Ministerstwo zauważyło, że z powodu niepewności prawnej, przedsiębiorstwa napotykają wiele trudności, podczas gdy branża w dużej mierze pozostaje częścią szarej strefy.

Ukraina planuje w pełni zalegalizować kryptowaluty w ciągu trzech lat. Autorzy nowej strategii mają nadzieję, że regulacja sektora zwiększy wpływy budżetowe i inwestycje zagraniczne, jednocześnie stymulując rozwój gospodarki cyfrowej. W ciągu niecałych dwóch lat, ukraińskie firmy pozyskały ponad 100 milionów dolarów za pośrednictwem ICO, a firmy zajmujące się wydobyciem kryptowalut generują 100 milionów dolarów rocznie. Dzienny wolumen kryptowalut handlowanych w parze z ukraińską hrywną osiągnął prawie 2 miliony dolarów. Ministerstwo Rozwoju Gospodarki twierdzi, że Ukraina należy do 10 największych krajów pod względem liczby użytkowników kryptowalut.

Inicjatywa ministerstwa jest drugą w tym roku próbą skoordynowania wysiłków ukraińskich instytucji zmierzających do przyjęcia kompleksowych ram prawnych dla przestrzeni kryptowalut. W lipcu ukraińska Rada Stabilności Finansowej zatwierdziła kolejną koncepcję regulacyjną dla sektora, a w styczniu Rada Bezpieczeństwa Narodowego utworzyła grupę roboczą, której zadaniem było zbadanie różnych wniosków. Nowy dokument zostanie przedłożony do zatwierdzenia przez Gabinet Ministrów.

Zasubskrybuj nasz kanałKryptowalutowe wiadomości w formie wideo Dołącz do naszego TelegramaDodatkowe newsy na telefon

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,922.16
ethereum
Ethereum (ETH) $ 215.28
ripple
XRP (XRP) $ 0.316282
litecoin
Litecoin (LTC) $ 92.27
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 301.44
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.96
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 27.36
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 122.43
stellar
Stellar (XLM) $ 0.082930