fbpx

Ukraina będzie miała własną e-walutę

Ukraina z własną e-walutą? Bank centralny tego kraju zakończył właśnie pilotażowy program dotyczący stworzenia swojej krajowej waluty cyfrowej – e-hrywny. Informację opinii publicznej podała 22 lutego lokalna agencja prasowa Interfax Ukraina.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU), który rozważał podobną koncepcję od co najmniej roku, rozpoczął program pilotażowy już w grudniu 2018 roku. Szczegóły ujawnił teraz związany z projektem Aleksandr Yablunivskiy.

“Pod koniec zeszłego roku rozpoczęliśmy program pilotażowy, kiedy instrument został wyemitowany dla pracowników NBU, zgodnie z aktualną metodologią, w celu oceny praktycznych aspektów użytkowania i zdolności banku centralnego do realizacji przyszłych [takich] projektów, a także uzyskania opinii od użytkowników”.

Ukraińska gospodarka obecnie opiera się głównie na płatnościach gotówkowych. Rząd chciałby to zmienić i właśnie realizacji tego celu ma służyć e-hrywna.

KryptoUstawa

Tamtejsi ustawodawcy kontynuują wysiłki w celu stworzenia odpowiedniego ustawodawstwa dla rynku kryptowalut. Prace idą jednak powoli.

Sprawę chce popchać do przodu bank centralny. Jak mówi Yablunivskiy, Ukraina chce rozwijać ten temat:

“Możemy nawet powiedzieć, że wyprzedziliśmy globalnych liderów [w kwestii tworzenia krajowej e-waluty], biorąc pod uwagę, że zrobiliśmy krok w kierunku prowadzenia praktycznych badań, choć jest to mały krok.”

Yablunivksy powiedział również, że e-hrywny nie należy określać mianem kryptowaluty:

“Nie mówimy o kryptowalucie, mówimy o cyfrowej walucie banku centralnego, można ją wdrożyć zarówno w technologii scentralizowanego rejestru, jak i zdecentralizowanego”.

Zresztą już w styczniu 2018 r. NBU ogłosiło, że rozważa stworzenie cyfrowej wersji swojej waluty, która nie opiera się jednak na technologii blockchain.

Świat a e-waluty

petro kryptowaluta wenezueliŚwiat ogólnie idzie w kierunku walut cyfrowych. Od dawna mówi o tym Szwecja, która chce wyeliminować gotówkę z obiegu.

Klapą okazało się wenezuelskie Petro. Prezydent Nicolas Maduro chciał wręcz siłą wymusić na swoich obywatelach korzystanie z tokenu, ale plan się nie powiódł. W pewnym momencie nawet emeryci zaczęli otrzymywać swoje świadczenia w Petro…

Teraz swoją cyfrową walutę ma przygotować Iran. Projekt jest ponoć na ostatnim etapie realizacji i ma poparcie kilku krajowych banków

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,733.69
ethereum
Ethereum (ETH) $ 169.18
xrp
XRP (XRP) $ 0.236185
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 342.33
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 317.99
tether
Tether (USDT) $ 0.999893
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.66
eos
EOS (EOS) $ 3.62
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.20
stellar
Stellar (XLM) $ 0.061537