fbpx

Twórca Ethereum proponuje ograniczenie liczby ETH do 120 mln

Twórca Ethereum, Vitalik Buterin, zaproponował wczoraj, by wprowadzić limit istniejących ETH, podobnie jak to jest w Bitcoinie. Zmiana miałaby być częścią następnego hardforka, prawdopodobnie stanowiącego pierwszą fazę Caspera (przejście Ethereum na model Proof of Stake). Dokładne ograniczenie ma być równe 120 204 432, co stanowi dwukrotność sprzedanych ETH w pierwotnej zbiórce w 2014 roku. Obecnie w obiegu jest około 98,5 mln ETH.

Choć ogłoszenie miało miejsce 1 kwietnia, wszystko wskazuje na to, że nie był to prima aprilisowy żart. Do tej pory nie został on zdementowany, a sam twórca już wcześniej wspominał o możliwości wprowadzenia limitu w wysokości 120 mln.

Skąd ta zmiana? Jak wyjaśnia Vitalik:

„W celu zapewnienia stabilności gospodarczej platformy w najróżniejszych okolicznościach oraz mając na uwadze, że kopanie nowych monet przez minerów nie jest już sprawiedliwym sposobem ich dystrybucji, proponuję wprowadzenie limitu liczby ETH”.

Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana przez społeczność, dla minerów oznaczać to będzie kolejne obniżenie nagrody za blok. Gdyby jednak zmiana nie została przyjęta przed wykopaniem 120 mln ETH, Vitalik zaproponował inną liczbę – 144 052 828 ETH – czyli dwukrotność wyemitowanego ETH w pierwszym bloku.

Aktualizacja: Vitalik Buterin przyznał na Twitterze, że był to prima aprilisowy żart, jednak nie do końca:

„Uważam, że limit podaży jest wart rozważenia” oraz „bez względu na to, czy owa propozycja była żartem, powinna zostać wprowadzona, jeśli tego chce społeczność”.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,668.21
ethereum
Ethereum (ETH) $ 197.21
ripple
XRP (XRP) $ 0.274552
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 316.69
litecoin
Litecoin (LTC) $ 75.11
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 28.20
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.64
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 140.58
monero
Monero (XMR) $ 86.44