fbpx

Twórca Adblock Plus wykorzysta blockchain do ostrzegania przed „fake newsami”

Nowa wtyczka twórców Adblock Plus o nazwie „TrustedNews” jest obecnie w fazie beta i od wczoraj można ją pobrać z Chrome Web Store.

Po zainstalowaniu rozszerzenie dodaje ikonkę w przeglądarce, która informuje nas o charakterze czytanego artykułu poprzez etykiety: „wiarygodne”, „brak danych”, „clickbait”, a nawet „parodia”. Oceny opierają się na danych zbieranych z różnych źródeł, na przykład Wikipedii. Rozszerzenie współpracuje z protokołem MetaCert, który wykorzystuje bezpieczny rejestr adresów URL do prowadzenia bazy danych projektu. Baza danych zostanie w przyszłości przeniesiona do blockchaina Ethereum. Firma planuje również emisję tokenów MetaCert w celu zachęcania do zgłaszania stron i tym samym polepszania wiarygodności ocen.

Trusted News ochroni użytkowników internetu przed “fake newsami”

Ben Williams wyjaśnił, że TrustedNews umożliwi użytkownikom przekazywanie informacji zwrotnej:
„Użytkownik może powiedzieć: »hej, moim zdaniem ta strona nie powinna być oznaczona jako stronnicza, bo coś tam«. Zamierzamy wykorzystać takie opinie, aby udoskonalić nasz produkt. Następnym krokiem będzie decentralizacja projektu poprzez migrację ze zwykłego serwera do blockchaina. Nie chcemy być w żaden sposób zależni od firm trzecich. Użytkownicy będą wynagradzani za feedback, ale tylko ten dobry”.

Williams zaznaczył, że projekt znajduje się narazie w fazie testów i najpierw chcą ustalić, czy jest w ogóle na to zapotrzebowanie. Wyjawił również, że nie będzie żadnej „białej listy”, każda strona będzie podlegać ocenie. Jeśli wtyczka się przyjmie, w przyszłości dodana zostanie prawdopodobnie kategoria „stronnicze”, która wskaże czytelnikowi, czy np. strona jest prawicowa, czy może lewicowa.

Zespół Adblock Plus to nie jedyna grupa pracująca nad tego rodzaju udogodnieniem. W listopadzie 2017 roku Facebook ogłosił że pracuje nad „wskaźnikami zaufania”, które byłyby wyświetlane przy artykułach publikowanych w serwisie. Tego samego roku, w marcu, Google poinformowało, że wyda 300 milionów dolarów na swoją platformę Google News, by zapewnić czytelnikom rzetelne informacje.

Wtyczkę TrustedNews znajdziecie tutaj.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,242.88
ethereum
Ethereum (ETH) $ 187.73
ripple
XRP (XRP) $ 0.290157
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 292.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.00
eos
EOS (EOS) $ 3.50
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 20.40
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 134.29
stellar
Stellar (XLM) $ 0.074915