fbpx

TOP 9 tajemnic związanych z kryptowalutami. Część 2

Mamy nadzieję, że wczorajsza “topka” przypadła wam mocno do gustu. Dziś prezentujemy jej część drugą.

5. Coindash a szlachetny haker

Coindash – dziś przemianowane na Blox.io – jest startupem skupiającym się na budowaniu platformy do zarządzania portfelem, która pozwala użytkownikom śledzić swoje inwestycje w kryptowaluty.

W lipcu 2017 r. projekt w ramach ICO zebrał ponad 7 mln USD. Potem w czasie ICO pojawił się problem. Otóż haker uzyskał dostęp do strony internetowej Coindash i… zmienił adres Ethereum wykorzystywany do zbierania funduszy. W odpowiedzi firma wydała komunikat alarmowy:

„To jest wiadomość alarmowa dostarczona w celu powstrzymania Cię od wysłania środków na nieautoryzowany adres ETH. Wygląda na to, że nasza strona sprzedaży tokenów została przejęta, a adres do wysyłania [ETH] został zmieniony. Przestań przesyłać swoje środki na którykolwiek z adresów, dopóki nie powiemy inaczej.”

Potem było jeszcze dziwniej. Dwa miesiące później, gdy cena Etheru zaczęła gwałtownie rosnąć, haker postanowił zwrócić 30 000 ETH o łącznej wartości ponad 17 mln USD. Krótko mówiąc: ukradł najpierw Ethereum o wartości 7 milionów dolarów tylko po to, aby zwrócić więcej niż dwukrotność tej kwoty.

Nie jest jasne, dlaczego złodziej poczuł wyrzuty sumienia i zdecydował się zwrócić ETH, ale możemy tylko spekulować, że był przerażony długim wyrokiem więzienia, jeśli zostałby złapany. Do tej pory nadal nie znamy tożsamości tajemniczego hakera.

4. Bitcoinowy miliarder

We wrześniu 2018 r. aktywowano w sieci Bitcoina adres zawierający około 300 000 BTC o wartości ponad 1 mld USD i przesłano tysiące Bitcoinów na różne adresy. Portfel był ostatnio aktywny w 2014 r., a obserwatorzy rynku powiązali go z nielegalną działalnością. Niektórzy spekulują, że Bitcoiny pochodziły z Silk Road, inni uważają, że zawiera niektóre z brakujących funduszy MtGox. Jednak tożsamość właściciela portfela o wartości 1 mld USD jest nadal tajemnicą.

Jedną z najczęstszych spekulacji było wtedy to, że nadchodzi zrzut Bitcoinów na rynek, by celowo zbić cenę. Stąd wieloryby przenosiły duże sumy “monet” na nowe adresy, by potem z nich przesyłać środki na giełdy. I faktycznie tak się stało! W odpowiedzi zobaczyliśmy ogromny spadek ceny Bitcoina z 7 000 USD we wrześniu do 3 274 USD tylko trzy miesiące później.

Czy więc rynkiem manipuluje jeden miliarder?

3. Puzzle Monero

Około 8 miesięcy temu Monerart zaprezentowało obraz, który rzekomo zawierał ukryty klucz prywatny, który odblokowuje nieujawnioną ilość XMR. Do tej pory łamigłówka nie została rozwiązana, choć wielu próbowało…

2. Tajemniczy nabywca Bitcoinów

W zeszłym miesiącu cena Bitcoina wzrosła o ponad 20% w ciągu zaledwie jednego dnia. To nie był zwykły skok cenowy, ponieważ został zaaranżowany przez tajemniczego “wieloryba”, który w strategiczny sposób kupił BTC za ponad 100 milionów dolarów.

BTC kupowano na trzech różnych giełdach: Coinbase, Kraken i Bitstamp. Powodem, dla którego kupujący zdecydował się rozłożyć swoje zamówienia kupna na różnych giełdach, jest zapewne to, że zwiększyło to wpływ na inne giełdy. Spowodowało to też wzrost ceny na całym rynku.

W tym czasie nie było żadnych ważnych wiadomości dotyczących Bitcoina, które mogłyby napędzić wzrost ceny. Tak naprawdę był to dość przypadkowy czas na zakup tak dużej ilości BTC. Jedni uważają, że za zakupami stały jednak boty, a nie żywy człowiek…

1. Litecoinowy miliarder

W listopadzie 2018 r. sieć Litecoina zarejestrowała jedną z najbardziej tajemniczych transakcji. Anonimowy “wieloryb” przeniósł ponad 35 milionów LTC w ciągu jednego dnia. Ówczesna wartość coinów wynosiła ponad 1 miliard dolarów. Co jest jeszcze ciekawsze, całkowita ilość przeniesionych coinów stanowiła ponad 60% podaży Litecoina.

Prawdziwą tajemnicą jest to, że nikt nie wie, skąd pochodzi tajemniczy hodler. Nikt nie był też w stanie wskazać giełdy z wystarczająco dużą ilością LTC ani transakcji, które umożliwiłyby komuś zgromadzenie tak wielu “monet”.

Dobrą wiadomością jest to, że wieloryb przeniósł monety na 40 oddzielnych adresów, z których każdy ma identyczną ilość Litecoinów. Tajemnicza postać nie próbowała rzucić LTC na giełdy. Możliwe, że saldo zostało nawet przeniesione na inne podmioty.

Inne tajemnice

Zapewne znacie inne tajemnice rynku kryptowalut. Podzielcie się nimi w komentarzach!

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98