fbpx

Top 5 alternatyw dla Bitcoina w 2018 roku

Minęło już sporo czasu odkąd pojawiły się kryptowaluty. Poprzez nagły wzrost cen oraz popularności w zeszłym roku, praktycznie każdy posiadający dostęp do internetu dowiedział się o ich istnieniu. Większość ludzi wie czym jest Bitcoin (BTC), który jest aktualnie największą kryptowalutą. Jednocześnie, istnieje wiele innych walut, które z powodzeniem mogą zastępować Bitcoina. Oto lista kilku alternatyw oraz tego co mogą zaoferować.

Litecoin (LTC)

Litecoin jest często opisywany jako srebro, podczas gdy Bitcoin jest nazywany złotem. Ta waluta pojawiła się w 2011 roku i jest jedną z pierwszych, które pojawiły się po BTC. LTC został stworzony przez byłego inżyniera Google oraz absolwenta MIT, Charliego Lee. Jest oparte na sieci typu open-source dla płatności globalnych. Jest zdecentralizowane, co oznacza, ze nie ma centralnej władzy która będzie mogła decydować o projekcie. LTC znane jest także z korzystania ze skryptu Proof-of-work.

Litecoin ma wiele cech wspólnych z Bitcoinem. Różni się jednak znacznie szybszym generowaniem bloków. Umożliwia to szybsze transakcje. Dzięki temu udogodnieniu wielu przedsiębiorców zaczęło wykorzystywać LTC w swoich biznesach. LTC warte jest aktualnie 120 USD za monetę.

Ethereum (ETH)

Ethereum jest dużo młodszą walutą, która pojawiła się w 2015 roku. Jest to zdecentralizowana platforma z oprogramowaniem pozwalającą tworzyć aplikacje typu dApps oraz smart kontrakty. Dzięki tym możliwościom, problemy takie jak oszustwa, spowolnienia, ingerencja i kontrola ze strony trzeciej jest całkowicie wyeliminowana.

Zanim ETH zostało oficjalnie uruchomione, Ethereum przeprowadziło niezwykle udany pre-sale, cieszący się większą popularnością niż pierwotnie się spodziewano. Ich token nazywa się Ether i umożliwia posiadaczom pracę na platformie Ethereum. Przez to programiści aplikacji chcący używać tej platformy to główni posiadacze ETH.

Po ataku hakerskim w 2016 roku Ethereum musiało się rozdzielić, co doprowadziło do stworzenia kolejnego altcoina – Ethereum Classic (ETC). Aktualna wartość ETH to 556 USD, a ETC 15 USD.

Verge (XVG)

Verge to kolejna kryptowaluta zainspirowana przez Bitcoina. Używa oryginalny blockchain BTC, został on jednak ulepszony do własnych celów. Należy do nich zapewnienie skutecznego, szybkiego i zdecentralizowanego sposobu dokonywania transakcji bez pośredników. Celem jest umożliwienie użytkownikom zachowania ich prywatności oraz przekazanie im możliwości wykonywania transakcji z dużą elastycznością. Aby zachować wysoki poziom prywatności, Verge używa sieci, które zapewniają anonimowość, takich jak 12P oraz Tor. Dzięki temu, możliwe jest ukrycie adresu IP użytkowników oraz sprawienie, że transakcje są niemożliwe do wykrycia. Cena aktualnie wynosi 0.039828 USD.

Ripple (XRP)

Ripple to kryptowaluta która powstała i została uruchomiona w 2012 roku przez firmę Ripple. Posiada ona całkowitą kontrolę nad walutą co uniemożliwia kopanie jej komukolwiek poza nią. Jedyną drogą do nabycia Ripple jest jej zakup na giełdzie. Poziom kontroli oraz różnorodność produktów umożliwia użytkownikom szybkie oraz bezpiecznie płatności. Dzięki temu Ripple stał się jedną z najbardziej docenionych walut przez banki. Instytucje finansowe odkryły potencjał Ripple, co skłoniło je do zaadoptowania tej technologii i wykorzystania jej do rozwoju swojej infrastruktury. Dzięki takiemu rozgłosowi, Ripple zyskał większe wpływy oraz więcej użytkowników. Jego cena wynosi aktualnie 0.60 USD.

Dash (DASH)

Dash pojawił się w styczniu 2014 roku pod nazwą Darkcoin. Został opisany jako bardziej prywatna wersja BTC. Oczywiście, został zainspirowany przez Bitcoina, ale twórcy zadbali o większą anonimowość w porównaniu do propozycji pierwowzoru. Sieć oparta jest o masternode (to węzły wzbogacające sieć o nowe funkcjonalności). Dash jest całkowicie zdecentralizowany oraz umożliwia przeprowadzanie natychmiastowych transakcji, których nie da się zidentyfikować.

Specyfikacja Dash sprawiła, że projekt stał się bardzo popularny. Może być kopany przez każdego, poprzez GPU oraz CPU. Nazwa Dash zastąpiła pierwotne Darkcoin w 2015 roku. Wszelkie techniczne udogodnienia pozostały bez zmian. Aktualna cena to 316 USD.

Bitcoin jest najbardziej znaną walutą na świecie, jednak istnieje wiele bardzo dobrych alternatyw. Większość z nich oferuje lepsze warunki jeśli chodzi o prywatność oraz koszty prowizji. Nie jest to zaskakujące, ponieważ społeczność użytkowników kryptowalut i deweloperów szybko zauważyła niedoskonałości BTC, co stało się podstawą do tworzenia nowych, udoskonalonych rozwiązań.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,568.86
ethereum
Ethereum (ETH) $ 149.58
xrp
XRP (XRP) $ 0.226396
tether
Tether (USDT) $ 1.01
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 214.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 45.98
eos
EOS (EOS) $ 2.76
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 15.70
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 97.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.055868