fbpx

TOP 10 kryptowalut (poza Bitcoinem). Część 2

Wczoraj mogliście przeczytać część pierwszą naszego rankingu najciekawszych kryptowalut (poza BTC). Dziś czas na część drugą!

5) Ripple (XRP)

Ripple to globalna sieć rozliczeniowa działająca w czasie rzeczywistym, która oferuje natychmiastowe, pewne i tanie płatności międzynarodowe. Wprowadzony na rynek w 2012 r. „Ripple” (token XRP) umożliwia bankom rozliczanie płatności transgranicznych w czasie rzeczywistym, przy zachowaniu pełnej przejrzystości i przy niższych kosztach. “Księga rozliczeń” Ripple jest wyjątkowa, ponieważ nie wymaga społeczności górników. W ten sposób XRP odróżnia się od Bitcoina i wielu innych altcoinów. Ponieważ struktura Ripple nie wymaga wydobywania tokenów, zmniejsza to wykorzystanie mocy obliczeniowej i minimalizuje opóźnienia sieci.

Twórcy Ripple uważają, że ​​„dystrybucja wartości jest potężnym sposobem na zachęcanie do określonych zachowań”. Dziś planują dystrybucję XRP przede wszystkim „poprzez oferty rozwoju biznesowego, zachęty dla dostawców, którzy oferują ściślejsze spready dla płatności i sprzedaż XRP nabywcom instytucjonalnym zainteresowanym inwestowaniem w XRP”. Jak dotąd ten model się sprawdza, bowiem token stanowi trzeci, największy zasób na rynku kryptowalut.

4) Dash (DASH)

Dash (pierwotnie Darkcoin) jest – mówiąc w uproszczeniu – bardziej tajemniczą wersją Bitcoina. Oferuje większą anonimowość, ponieważ działa w zdecentralizowanej sieci mastercode, która sprawia, że ​​transakcje są prawie niemożliwe do wykrycia.

Rozpoczęty w styczniu 2014 r. projekt Dash doświadczył rosnącego zainteresowania fanów kryptowalut w krótkim czasie od momentu emisji. Ta cyfrowa waluta została stworzona i opracowana przez Evana Duffielda i może być kopana przy użyciu zwykłego procesora lub GPU. W marcu 2015 r. „Darkcoin” został przemianowany na Dasha. Rebranding nie zmienił funkcjonalności kryptowaluty. Chodziło tylko o kwestie wizerunkowe.

3) Zcash (ZEC)

Zcash, zdecentralizowana kryptowaluta o otwartym kodzie źródłowym, uruchomiona w drugiej połowie 2016 r., do dziś wygląda obiecująco. „Jeśli Bitcoin jest jak http dla pieniędzy, Zcash to https”, to jedna z analogii, których używają twórcy Zcash, aby zdefiniować swój produkt.

Kryptowaluta oferuje wysoki stopień prywatności i selektywną przejrzystość transakcji. Tak więc, podobnie jak https, Zcash zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo i prywatność. Ponadto oferuje swoim użytkownikom wybór specjalnych transakcji, które umożliwiają szyfrowanie treści przy użyciu zaawansowanej techniki kryptograficznej.

2) Litecoin (LTC)

Litecoin, wprowadzony na rynek w 2011 r., był jedną z pierwszych kryptowalut, które powstały po Bitcoinie i często był określany mianem “srebra internetu” (podczas gdy Bitcoin był złotem).

Litecoin został stworzony przez Charliego Lee, absolwenta MIT i byłego pracownika Google. Kryptowaluta opiera się na globalnej sieci otwartych, zdecentralizowanych płatności, która nie jest kontrolowana przez żaden organ centralny.

Chociaż Litecoin jest pod wieloma względami podobny do Bitcoina, ma szybszą prędkość generowania bloków, a zatem oferuje szybsze potwierdzenie transakcji. Mówiąc krótko: Litecoiny przesyła się czterokrotnie szybciej niż Bitcoiny. Przed powstaniem Ethereum robiło to duże wrażenie i było bardzo przydatne, gdy ktoś chciał szybciej przelać środki.

Dziś oprócz deweloperów rośnie liczba handlowców, którzy akceptują Litecoina.

1) Ethereum (ETH)

Uruchomione w 2015 r. Ethereum jest zdecentralizowaną platformą oprogramowania, która umożliwia tworzenie i uruchamianie inteligentnych umów i zdecentralizowanych aplikacji (DApps) bez przestojów, oszustw, kontroli lub zakłóceń ze strony osób trzecich.

W sieci Ethereum obowiązuje token Ether, który służy np. do regulowania opłat transakcyjnych (wyrażanych przez jednostkę gas). Jest też potrzebny głównie deweloperom, którzy chcą rozwijać i uruchamiać aplikacje wewnątrz Ethereum. Oczywiście jego fanami są też inwestorzy, bowiem dziś Ether pozostaje najpopularniejszym altcoinem pod kątem kapitalizacji rynkowej. Ponadto, obok BTC, służy na giełdach do kupowania innych kryptowalut i tokenów.

W 2014 r. Ethereum uruchomiło przedsprzedaż Etheru, która to spotkała się z ogromnym zainteresowaniem rynku. Było to też pierwsze w historii kryptowalut ICO.

Po ataku na DAO w 2016 r. Ethereum zostało podzielone na Ethereum (ETH) i Ethereum Classic (ETC).

Dziś wielu kibiców rynku uważa, że to Ethereum jest projektem, który może przejąć pałeczkę od Bitcoina i wprowadzić technologię blockchain do mainstreamu.

Przyszłość rynku

Który z tych projektów uważacie za najciekawszy? I który – waszym zdaniem – może zabrać tron Bitcoinowi? Piszcie w komentarzach w naszych mediach społecznościowych!

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98