fbpx

TOP 10 kryptowalut (poza Bitcoinem). Część 1

Dla wielu początkujących inwestorów kryptowalut Bitcoin pozostaje nadal wręcz synonimem cyfrowej waluty. Dziś  jednak trzeba pamiętać, że rynek ten może pochwalić się masą innych, równie ciekawych, rozwiązań. Specjalnie dla was przygotowaliśmy TOP 10 kryptowalut (poza BTC).

10) EOS (EOS) – krypto-system operacyjny

Uruchomiony w czerwcu 2018 r. EOS został stworzony przez Dana Larimera. Przed rozpoczęciem prac nas EOS ten fan kryptowalut założył giełdę Bitshares, a także platformę społecznościową opartą na blockchain – Steemit. EOS oferuje platformę, na której programiści mogą tworzyć zdecentralizowane aplikacje.

Ekosystem EOS składa się z EOS.IO,  swoistego systemu operacyjnego działającego jako sieć blockchain dla waluty cyfrowej, a także monet EOS. Projekt jest również rewolucyjny z powodu braku mechanizmu wydobywczego do produkcji coinów. Zamiast tego producenci bloków generują same bloki i są nagradzani w tokenach EOS na podstawie szybkości ich produkcji. EOS zawiera złożony system reguł rządzących tym procesem.

9) Cardano (ADA) – kuzyn Ethereum

Charles Hoskinson to jeden z ojców sukcesu Ethereum. Jesienią 2017 r. wprowadził na rynek Cardano. ADA oferuje wszystkie zalety Ethereum, a także wiele innych. Jest platformą dla DAppsów i inteligentnych umów. Poza tym społeczność, która jest wokół niej skupiona, dąży do rozwiązania niektórych najbardziej palących problemów kryptowalut zorientowanych na interoperacyjności i skalowalności. Cardano chce też rozwiązać problemy związane z płatnościami międzynarodowymi.

8) NEO (NEO) – chińskie Ethereum

NEONEO wystartowało w 2014 roku. Początkowo projekt nazywał się AntShares, a następnie został przemianowany przez twórców na NEO. Do tej pory jest to największa kryptowaluta, która powstała w Chinach i jest czasami nazywana „chińskim Etherum” z powodu podobnego wykorzystania inteligentnych umów.

W 2017 r. NEO odniosło spektakularny sukces na wykresie cenowym. Token wzrósł od wartości 0,16 USD za token w styczniu 2017 r. do około 162 USD za jeden token rok później. Stanowi to tym samym skok o 111 000%. Kluczem do sukcesu NEO jest wsparcie programowania w wielu istniejących językach, w tym Go, Java, C i innych.

Ponadto NEO doświadczył korzyści w wyniku pozytywnych relacji z rządem Chin, który jest powszechnie znany z surowego podejścia wobec kryptowalut. Jak widać, produkty swoich obywateli jednak bardzo ceni…

7) Bitcoin Cash (BCH) – fork rewolucjonistów

Bitcoin Cash zajmuje ważne miejsce w historii altcoinów, ponieważ jest najbardziej znanym forkiem oryginalnego Bitcoina (choć znajdą się zapewne tacy, którzy uważają, że to Bitcoin Cash jest tym “prawdziwym BTC”).

Hard fork był rezultatem konfliktu, który wybuchł w środowisku programistów i deweloperów BTC. Ze względu na zdecentralizowany charakter walut cyfrowych, hurtowe zmiany kodu leżącego u podstaw tokena lub coina muszą być dokonane przy ogólnym konsensusie; mechanizm tego procesu różni się w zależności od konkretnej kryptowaluty. Kiedy różne frakcje nie mogą dojść do porozumienia, czasami kryptowaluta jest dzielona. Oryginał pozostaje wierny pierwotnemu kodowi, a “odnoga” rozpoczyna życie jako nowa wersja poprzedniej monety, wraz ze zmianami w kodzie.

Bitcoin Cash powstał zatem w sierpniu 2017 r. w wyniku jednego z takich podziałów. Debata, która doprowadziła do powstania BCH, miała związek z kwestią skalowalności. Bitcoin ma bowiem ścisły limit wielkości bloków – 1 megabajta. Twórcy BCH zwiększyli rozmiar bloku z 1 MB do 8 MB, przy założeniu, że większe bloki pozwolą na krótsze czasy realizacji transakcji. Wprowadzili również inne zmiany, w tym usunęli protokół Segregated Witness (tzw. SegWit), który wpływa na przestrzeń blokową.

6) Monero (XMR) – kryptowaluta przestępców?

Monero to kryptowaluta z otwartym kodem, która zapewnia anonimowe przesyłanie środków. Została uruchomiona w kwietniu 2014 r. i szybko spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród fanów blockchaina. Jej rozwój jest całkowicie oparty na darowiznach i kierowany przez społeczność.

Monero zapewnia pełną prywatność dzięki specjalnej technologii zwanej „sygnaturami pierścieniowymi”. Niestety  z tego też powodu kryptowaluta zyskała trochę złą sławę. Jest często kojarzona z operacjami przestępczymi. Niemniej jednak, bez względu na to, czy jest ona używana do dobrych czy na złych czynów, nie ma wątpliwości, że doprowadziła do ważnego postępu technologicznego w przestrzeni kryptowalut.

CDN.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98