fbpx

Rok 2019 czasem tokenów security?

Rok 2018 przyniósł dynamiczny rozwój w obszarze tokenów security. Rosnąca liczba projektów, które zdecydowały się na emisję takich tokenów, spowodowała również potrzebę stworzenia dedykowanych, licencjonowanych platform do ich obrotu. Dwa nowe raporty, stworzone przez Hashgard oraz ICOrating.com, pokazują, że tokeny security cieszą się w ostatnim czasie większym zaufaniem, niż tokeny utility.

W poszukiwaniu bezpiecznych rozwiązań

Rok 2017 był czasem prawdziwego szału na rynku ICO, a firmy emitujące w tym czasie swoje tokeny utility, zbierały w wielu przypadkach astronomiczne kwoty. Każdego miesiąca powstawało kilkadziesiąt takich projektów, a łącznie udało im się zebrać ok. 4 mld USD. Analitycy przewidzieli, że ta sytuacja nie może trwać długo.

Wiele z tych, tak zwanych, tokenów użytkowych stanowiły w istocie papiery wartościowe i tylko kwestią czasu było zainteresowanie się sprawą ze strony regulatorów rynku, takich jak amerykański SEC. W istocie jednak nie same przepisy, a sposób działalności firm w tym obszarze, doprowadziły do trwającego obecnie kryzysu na tym rynku. Szereg nieudanych ICO, w tym wiele, które były jawnymi oszustwami, spowodowały znaczący spadek zaufania ze strony rynku. To z kolei przyczyniło się do utrudnienia działań, nawet tym projektom, które miały w 100% czyste i klarowne intencje.

STO eliminuje niedoskonałości ICO

STO (Security Token Offering) ma potencjał, aby wyeliminować niedoskonałości w obszarze ICO. Tokeny security dają inwestorom możliwość dostępu do udziałów w działalności i uzyskiwania dywidend, w pełni zgodnie z prawem. W przypadku problemów danego projektu, inwestorzy będą mieli prawo do roszczeń, czego nie zapewnia klasyczny model ICO. Dwa nowe raporty z Hashgard i ICOrating.com doskonale obrazują obecną sytuację w obszarze STO.

Według raportu ICOrating, STO odnotowały wzrost zainteresowania, zarówno w drugim, jak i trzecim kwartale 2018 roku. Udział w rynku, w 3 kwartale, dla projektów oferujących token security wzrósł o 1,66%, podczas gdy w tym samym czasie tokeny użytkowe straciły ok. 10%.  Jedną z przeszkód dla projektów, które chcą uruchomić STO, jest wciąż niewielka liczba platform, na których mogą dodać swój token. Oczywiście, rynek nie znosi pustki, więc operatorzy giełd przystosowują się do zmian. Powstają również usługi dedykowane wyłącznie projektom STO.

Najbardziej znana w tym obszarze jest platforma Polymath, oferująca standard st-20. Celem tego rozwiązania jest uproszczenie procesu tworzenia i inwestowania w tokeny security. Kolejny przykład to Startengine, który, wprowadził własny standard ERC1450 dla cyfrowych certyfikatów giełdowych.

Czy 2019 będzie rokiem tokenów security?

W ciągu ostatnich 10 miesięcy poczyniono znaczne postępy w zakresie opracowywania standardów dla tokenów security, dedykowanych im platform, jak również związanych z nimi przepisów prawa. Pod względem pozyskanego kapitału, STO nie zanotowały jeszcze spektakularnych wyników. Jest to oczywiście spowodowane tym, że jest to wciąż bardzo młody rynek. Dla przykładu, Singapore Blockchain Capital zebrał 10 milionów USD przeprowadzając zbiórkę w tej formie. Wiele ambitnych projektów STO nadal cierpliwie czeka, aż SEC zatwierdzi ich wniosek o Reg A+, co umożliwi im publiczną sprzedaż tokenów. Z uwagi na słabnące zainteresowanie tokenami utility, należy spodziewać się, że tokeny security, zajmą ich miejsce i staną się preferowaną formą przeprowadzania zbiórek. Rok 2018 był czasem klarowania przepisów, które mogą przyczynić się do zdecydowanego rozwoju obszaru STO w 2019 roku.

Zasubskrybuj nasz kanałKryptowalutowe wiadomości w formie wideo    Dołącz do naszego TelegramaDodatkowe newsy na telefon

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98