fbpx

Telegram wydał testowego klienta dla Telegram Open Network (TON)

Inwestorzy Telegram czekali na tę wiadomość od dawna. Firma w końcu oficjalnie wydaje testowego klienta dla usługi Telegram Open Network (TON), systemu do przesyłania szyfrowanych wiadomości.

Na oficjalnej stronie projektu opublikowano już plik ze wstępną wersji klienta TON. Zgodnie z plikiem readme na GitHub, klient – jeśli zostanie dobrze skonfigurowany – będzie połączony z pełnym węzłem testnetu TON.

Oprócz samego klienta, użytkownicy mogą również zainstalować plik konfiguracyjny do tworzenia inteligentnych kontraktów, który łączy klienta ze specjalnym serwerem. Użytkownicy mogą więc między innymi rozpocząć tworzenie nowych inteligentnych umów czy kontrolować ich stan.

Wszystko jest oparte na Fift. To nowy język programowania dedykowany TON, który został opublikowany w zeszłym tygodniu. Język jest specjalnie zaprojektowany do tworzenia inteligentnych umów TON i zawierania wszelkich interakcji z system TON.

Kiedy start?

Pytaniem, na które dziś nie znamy jednak pewnej i jednoznacznej odpowiedzi, jest to, kiedy TON ostatecznie wystartuje.

Telegram podobno rozpoczął w kwietniu prywatne beta-testy sieci TON dla ograniczonej liczby globalnych deweloperów. Dwóch anonimowych testerów ujawniło, że blockchain projektu wykazał „niezwykle wysoką szybkość [zawierania] transakcji”. Czy więc czeka nas istna rewolucja w kwestii skalowalności, czyli tematu, który od dawna stanowi piętę achillesową blockchainów?

Telegram przekazał również, że niedawny udany proces testowy „potwierdza nasze przekonanie, że maszyna wirtualna TON i algorytm konsensusu TON są w stanie spełnić cele określone w oryginalnej białej księdze”.

Sieć TON ma w założeniu obsługiwać też  zdecentralizowane aplikacje, podobne do tych, które działają w sieci Ethereum.

Wcześniej mówiło się, że sieć nie zostanie uruchomiona do 31 października 2019 roku. Data startu nie jest znana do dzisiaj.

Broń przeciwko Wielkiemu Bratu?

Telegram to “dziecko” braci Nikolaia i Pavela Durovów, którzy wystartowali z firmą w 2013 r. Firma pozyskała w zeszłym roku ok. 1,7 miliarda dolarów w ramach dwóch rund ICO. Dziś z usług Telegramu korzysta ponad 200 milionów użytkowników.

W 2018 r. w sieci pojawiła się plotka o tym, że korzystania z aplikacji chciał zakazać rząd Rosji. Nie wiadomo, czy była to prawda, czy tylko PR-owa zagrywka firmy, która miała udowodnić skuteczność swojego komunikatora, za pomocą którego można prowadzić w pełni bezpieczne rozmowy.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,841.57
ethereum
Ethereum (ETH) $ 167.90
xrp
XRP (XRP) $ 0.232302
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 338.77
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 291.48
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 59.01
eos
EOS (EOS) $ 3.87
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.57
tron
TRON (TRX) $ 0.017298