fbpx

Hakerzy przemieszczają środki ukradzione na Bitfinex 3 lata temu

Część Bitcoinów (BTC) skradzionych trzy lata temu z giełdy kryptowalut Bitfinex zostało właśnie przeniesionych z portfeli hakerów na nowy adres. Wszystko miało miejsce dn. 7 czerwca. Sprawę wykryło konto @Whale-alert na Twitterze.

Przenoszenie skradzionych Bitcoinów obejmowało sześć transakcji, o łącznej wartości około 185 Bitcoinów lub – przeliczając na walutę fiducjarną – 1,5 miliona dolarów.

Wieloryb-haker

Wartość niedawno przeniesionych skradzionych Bitcoinów stanowi około 0,15% 120 000 BTC przejętych przez przestępców w 2016 r. Wtedy były one warte 72 mln USD, ale dziś to już… 973 mln USD.

Warto przypomnieć, że do ataku na giełdę doszło niemal równe trzy lata temu. Wszystko mocno odbiło się wtedy na kursie BTC. Firma straciła zaś prawie 120 000 BTC, co według nieoficjalnych szacunków stanowiło około 70% jej aktywów.

Co ciekawe złodziej systematycznie przesyłał Bitcoiny z adresów użytkowników nie na jeden zbiorczy adres, ale na różne. Zdaniem niektórych takie zachowanie mogło wtedy świadczyć o tym, że było to tzw. „insider job” lub że wręcz cała kradzież została tylko sfingowana przez Bitfinex. Inni z kolei sugerowali wtedy, że środki były właśnie przepuszczane przez jakiś anonimizujący mikser lub miały być „wkręcone” do miksera później.

Giełda po tak dotkliwym ciosie nie upadła. Początkowo próbowała szukać inwestorów, potem zdecydowała się oddać 64% funduszy klientom, zaś pozostałe 36% rekompensaty w tokenach. Tokeny okazały się ostatecznie bardzo dobrym rozwiązaniem. Każdy z nich stanowił obietnicę wykupu go w późniejszym terminie za 1 USD przez giełdę. Można było nimi też handlować na platformie. 8 miesięcy od włamania, giełda ogłosiła, że już wkrótce będzie w stanie w 100% wykupić wszystkie jednostki po zadeklarowanej cenie.

Bitfinex

Bitfinex to założona w grudniu 2012 roku giełda kryptowalut, która oferuje swoje usługi użytkownikom z całego świata. W zamyśle była stworzona jako platforma pożyczkowa peer to peer oparta na Bitcoinie, ale bardzo szybko rozrosła się do rozmiarów, które pozwoliły jej na rozszerzenie działalności. Przez pewien czas była nawet liderem na rynku.

Pierwsza słynna awaria platformy miała miejsce w 2015 roku. Wtedy hakerzy ukradli jej 1500 BTC.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,261.78
ethereum
Ethereum (ETH) $ 144.88
xrp
XRP (XRP) $ 0.218410
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 208.57
litecoin
Litecoin (LTC) $ 43.98
eos
EOS (EOS) $ 2.62
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 14.83
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 92.84
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.72