fbpx

Ta firma przechowuje około 6,25% wszystkich BTC

Szacuje się, że około 6,25% wszystkich wykopanych do tej pory bitcoinów zostało zdeponowane w Xapo – firmie z siedzibą w Hong-Kongu świadczącej usługę bezpiecznego przechowywania BTC, a także twórcy karty debetowej zasilanej bitcoinami. Według zapewnień Xapo przechowuje kryptowalutę w podziemnych skarbcach na pięciu kontynentach.

Jak podaje Bloomberg, dwóch klientów z grubsza oszacowało, że firma przechowuje bitcoiny o łącznej wartości około 10 miliardów dolarów. Wykorzystując uśrednioną cenę z CoinMarketCap oraz  informację o liczbie istniejących BTC, można łatwo policzyć, że jest to około 1 067 140 bitcoinów, co stanowi 6,25% całości. Jeśli szacunki są poprawne, oznacza to, że w ciągu pięciu lat istnienia firmy pozyskała ona więcej depozytów niż 98% banków w Stanach Zjednoczonych.

Xapo zostało założone przez Wence Casaresa, argentyńskiego przedsiębiorcę, który zainteresował się kryptowalutami, gdy dostrzegł ich potencjał jako sposób obrony przed hiperinflacją w jego ojczyźnie. Swoje pierwsze bitcoiny zakupił w 2011 roku, po czym podjął decyzję o budowie „skarbca”, by móc bezpiecznie je przechowywać. Niedługo potem jego znajomi, a ostatecznie nawet instytucje finansowe, zaczęły pytać, czy mogą u niego przechować swoje BTC. I tak w 2013 roku narodziło się Xapo.

Reid Hoffman, współzałożyciel LinkedIn i partner w Greylock Partners, tak opisał firmę:

„ci goście jako pierwsi zdali sobie sprawę, że funkcja depozytariusza połączona z gwarancją bezpieczeństwa to przepis na sukces”.

W 2014 roku Greylock Partners zainwestowało w Xapo 20 milionów dolarów. Hoffman wspomina, że Casares na porannej prezentacji zrobił na nim takie wrażenie, iż wieczorem jeszcze tego samego dnia zadzwonił do niego z ofertą.

Ryan Radloff, dyrektor Coinshareres, stwierdził, że „każdy, kto sam nie trzyma kluczy prywatnych, trzyma je w Xapo”.
Coinshares ma w Xapo aktualnie ponad 500 milionów dolarów, przy czym pan Radloff dodaje: „nie trzymałbym ich w banku, nawet gdyby mi zapłacili”. Xapo kontaktuje się obecnie klientami instytucjonalnymi, w tym funduszami emerytalnymi, podmiotami zarządzającymi aktywami, bankami prywatnymi i funduszami hedgingowymi. „Obracają takimi sumami, że kropla ich funduszy to dla branży istna fala”, stwierdził Peter Najarian z Xapo.

Sean Clark, założyciel First Block, jednego z klientów Xapo, powiedział, że „każdy fragment DNA [Xapo] nastawiony jest na zapewnienie bezpieczeństwa”. First Block zdecydował się na skorzystanie z usług firmy po zobaczeniu skarbca na własne oczy, który znajdował się w dawnym szwajcarskim bunkrze wojskowym. Zwrócili oni uwagę na zamontowane skanery biometryczne z czujnikami pulsu, co zabiec ma uzyskaniu dostępu za pomocą odciętej kończyny.

„Za każdym razem, gdy dokonujemy przelewu na dużą kwotę, kontaktują się z nami przez FaceTime’a [aplikacja do rozmów wideo na iOS]. Mamy też uzgodnione słowa bezpieczeństwa, więc jeśli użyjemy ich podczas rozmowy, będą wiedzieć, że ktoś nas do czegoś zmusza.
Przy naprawdę dużych transferach przylecą się z nami spotkać”, wyjaśnia Clark.

W związku licznymi zabezpieczeniami wypłata środków z Xapo trwa około dwóch dni. Proces wypłaty wymaga weryfikacji tożsamości klienta, po czym transakcja jest ręcznie podpisywana kluczami prywatnymi z minimum 3 różnych skarbców. Robi wrażenie.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,922.16
ethereum
Ethereum (ETH) $ 215.28
ripple
XRP (XRP) $ 0.316282
litecoin
Litecoin (LTC) $ 92.27
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 301.44
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.96
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 27.36
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 122.43
stellar
Stellar (XLM) $ 0.082930