fbpx

Szwedzka Kryptowaluta Narodowa będzie gotowa do 2021?

Zgodnie z zeznaniami Banku Centralnego Szwecji – Riksbank – kraj wciąż stara przygotować się do stworzenia bezgotówkowej społeczności obywateli. W swoim ostatnim raporcie, bank oznajmił, że pomoże tym, którzy nie mogą przyzwyczaić się do bezgotówkowej społeczności, dzięki wprowadzeniu własnej kryptowaluty narodowej. 

W Szwecji, przeważająca większość społeczeństwa rozlicza się bezgotówkowo. Są jednak grupy, które nie mogą przywyknąć do formy bezgotówkowej. Przykładowo mamy osoby starsze lub osoby niepełnosprawne. W tym celu bank centralny ma zamiar stworzyć e-Koronę, która będzie służyła jako dodatek do gotówki.

Bank opisuje to w następujący sposób:

“Są grupy społeczne, które napotykają problemy z powodu wycofywania płatności gotówkowych, ponieważ ciężko jest im przywyknąć do cyfrowych form płatności z tego czy innego powodu. Do grupy tych można zaliczyć: ludzi starszych, osoby niepełnosprawne oraz tych, którzy z różnych powodów nie mają dostępu do form płatności innych niż gotówka. Jako, że nie możemy spodziewać się aby sektor prywatny zaopiekował się tymi osobami, to kraj powinien wziąć tą odpowiedzialność na siebie.”

Cyfrowa Korona w praktyce

Cyfrowa Korona działałaby bardzo podobnie do gotówki i stałaby się głównym instrumentem finansowym w kraju. Zgodnie z tym co mówi Szwedzki Bank Centralny, osoby prywatne mogłyby napotkać pewne problemy w sektorze płatniczym. W razie kryzysu, jednostki te nie chcą brać pełnej odpowiedzialności za system płatniczy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z plantem to wszystko zostanie w pełni zaimplementowane do 2021 roku. Program pilotażowy ma ruszyć już w 2019 roku.

Mimo, że e-Korona będzie walutą cyfrową, to nie będzie ona posiadała wszystkich cech kryptowaluty. e-Korona będzie kontrolowana przez Bank Centralny i będzie miała pokrycie w walucie fiat Szwecji – Koronie Szwedzkiej. Dzięki temu e-Korona będzie łatwa w transporcie, zarządzaniu oraz przechowywaniu.

W kwietniu bank oznajmił, że planuje oprzeć e-Koronę o sieć tangle IOTA, jednakże jak mówi bank, prowadzą oni również negocjacje z innymi firmami.

Zasubskrybuj nasz kanałKryptowalutowe wiadomości w formie wideo Dołącz do naszego TelegramaDodatkowe newsy na telefon

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,922.16
ethereum
Ethereum (ETH) $ 215.28
ripple
XRP (XRP) $ 0.316282
litecoin
Litecoin (LTC) $ 92.27
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 301.44
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.96
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 27.36
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 122.43
stellar
Stellar (XLM) $ 0.082930