fbpx

Szwajcaria zleca badanie nad rządową kryptowalutą

Szwajcarska Rada Federalna zleciła badanie na temat ryzyka i możliwości wprowadzenia własnej, wspieranej przez państwo waluty cyfrowej, tzw. e-franka, podaje Reuters.

Z inicjatywą wyszedł wiceprezes Partii Socjaldemokratycznej, Cedrika Wermutha, a Rada przychyliła się do jego prośby.
Teraz niższa izba parlamentu musi podjąć decyzję, czy poprzeć wniosek Rady Federalnej o przeprowadzenie badań. W przypadku zatwierdzenia wniosku przygotowaniem raportu zajmie się Ministerstwo Finansów.
Niestety nie opublikowano żadnych ram czasowych dotyczących tego procesu. Rada oświadczyła:

„Rada Federalna jest świadoma głównych wyzwań, zarówno prawnych, jak i finansowych, którym będzie towarzyszyć korzystanie z e-franka… Wzywa jednak do przyjęcia wniosku w celu zbadania ryzyka i możliwości związanych z e-frankiem oraz wyjaśnienia jego prawnych, gospodarczych i finansowych aspektów”.

Pomysł stworzenia państwowej kryptowaluty przedstawił w lutym Romeo Lacher, prezes szwajcarskiej giełdy papierów wartościowych SIX:

„E-frank pod kontrolą banku centralnego stworzyłby wiele synergii, byłoby to dobre dla gospodarki”.

Inne instytucje finansowe w kraju nadal nieufnie podchodzą do wprowadzania walut kryptograficznych.
Członek zarządu Szwajcarskiego Banku Narodowego, Andréa Maechler, powiedział w zeszłym miesiącu, że waluty cyfrowe w sektorze prywatnym są lepsze i mniej ryzykowne niż wersje krajowe, ponieważ kryptowaluta emitowana przez rząd może zwiększyć ryzyko tzw. runu na bank.

Na początku tego miesiąca prezes największego szwajcarskiego banku UBS oświadczył, że nie zaoferuje swoim klientom handlu kryptowalutami. Wezwał nawet do zaostrzenia kontroli nad nimi, stwierdzając, że „kryptowaluty są często nieprzejrzyste i w związku z tym bywają wykorzystywane do nadużyć”.

Inne kraje również zaczęły rozważać możliwość wprowadzenia państwowej waluty cyfrowej. Szwedzki bank centralny rozważa emisję e-korony, ponieważ coraz mniej osób w tym kraju korzysta z banknotów.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 3,415.71
ripple
XRP (XRP) $ 0.300183
ethereum
Ethereum (ETH) $ 88.19
stellar
Stellar (XLM) $ 0.113098
tether
Tether (USDT) $ 1.01
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 99.25
eos
EOS (EOS) $ 1.85
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 88.35
litecoin
Litecoin (LTC) $ 23.76
tron
TRON (TRX) $ 0.013346