fbpx

Szanghaj inwestuje w blockchain w swoim programie smart city

Władze chińskiego okręgu Shanghai Yangpu ogłosiły, że zawarły umowę z fundacją non-profit MXC. Celem współpracy jest wdrożenie MXProtocol – protokołu partego na technologii blockchain, który jest wykorzystywany w systemach smart city.

Umowa jest częścią szerszej chińskiej strategii Rady Państwa mającej na celu wzmocnienie rozwoju opartego na innowacjach i obejmuje zarówno gromadzenie, jak i analizę danych dot. idei i projektów smart city.

W tym konkretnym przypadku MXC pomaga Shanghai Yangpu w realizacji protokołu LPWAN (Low Area Wide Area Network), który będzie odpowiedzialny za świadczenie usług bezprzewodowych dla urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) na terytorium dystryktu.

Shen Xin, dyrektor Departamentu Nauki i Technologii w dystrykcie, zauważa korzyści płynące ze współpracy:

“Shanghai District i MXC współpracują przy budowie inteligentnych miast i rozwoju branży IoT. Dzięki partnerstwu oczekujemy zwiększenia wydajności i poprawy życia naszych obywateli “.

Aaron Wagener, współzałożyciel MXC, podkreśla znaczenie najnowocześniejszych technologii dla idei smart city:

“Inteligentne miasta nie są już modą, ale rzeczywistym rozwiązaniem opartym na IoT i blockchainie. Po naszych programach pilotażowych [przeprowadzonych] w Nowym Jorku i Korei Południowej, jesteśmy teraz podekscytowani współpracą z władzami Szanghaju i zapewnieniem jej obywatelom prawdziwej wartości”.

Smart city a Polska

Małgorzata Zarębska, radna z Bielska-Białej

Na tym tle Polska wypada niestety bardzo źle. Kontaktując się jako redakcja z paroma przedstawicielami urzędów miejskich odnieśliśmy wręcz wrażenie, że smart city oznacza dla nich tylko podstawowe narzędzia związane np. z ruchem drogowym.

Wśród samorządowców można spotkać jednak takich, którzy rozumieją, że inteligentne miasta to coś więcej. Radna Małgorzata Zarębska z Niezależnych.BB, stowarzyszenia z Bielska-Białej, wymienia realne korzyści ekonomiczne nowych idei:

“Idea inteligentnego  miasta jest dziś traktowana jako reklama. Ale to za mało! Nowe technologie to także oszczędności, czyli realne, finansowe korzyści. Wykorzystanie OZE, np. paneli fotowoltaicznych, zmniejszy zużycie energii elektrycznej, a tym samym obniży koszty. Sama przygotowywałam interpelację mającą na celu sprawdzenie, jak miasto wykorzystuje tego typu rozwiązania. Moim zdaniem można zrobić w tym temacie jeszcze więcej, wszystko przed nami (śmiech).”

Takich radnych jak Zarębska nie ma wielu. Trudno im się zresztą dziwić, bowiem smart city – a zwłaszcza blockchain czy sztuczna inteligencja – nie są chyba dla wyborców nazbyt sexy. W swojej kampanii wyborczej o podobnych pomysłach wspominał Patryk Jaki, który walczył o fotel prezydenta Warszawy. Przegrał. Wdrożenie blockchaina do systemów wyborczych sugerował w czasie wyścigu do sejmiku śląskiego Zbigniew Dal (Koalicja Obywatelska). Nie udało mu się wywalczyć mandatu. Takie przykłady można mnożyć.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,550.42
ethereum
Ethereum (ETH) $ 191.79
ripple
XRP (XRP) $ 0.273317
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 230.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.87
eos
EOS (EOS) $ 3.16
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.35
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 87.89
stellar
Stellar (XLM) $ 0.062293