fbpx

Steemit – zdecentralizowany serwis społecznościowy

Steemit to serwis społecznościowy oparty o blockchain, dający nam możliwość publikacji własnego kontentu z jednoczesną możliwością zmonetyzowania przedstawianej treści, co wyróżnia go spośród innych portali.

Projekt zapoczątkowany został w 2016 roku przez Dana Larimena (twórcę giełdy Bitshares) oraz Neda Scotta. Steem wzrósł wraz z ideą, że każdy znaczący wkład do społeczności powinien być uznany za wartość, którą dodaje. Im cenniejsza jest treść, tym większa jest nagroda, jaką otrzyma jej twórca. Wartość kontentu ustalana jest poprzez głosy społeczności.

Na portalu Steemit mamy 3 różne monety

STEEM – token blockchaina Steem. Jego wartość możemy sprawdzić tutaj → https://coinmarketcap.com/currencies/steem/

Steem Power (SP) – od tej jednostki zależy siła naszego głosu. Odzwierciedla ona ilość Steem, jaką ulokowaliśmy na platformie. Otrzymujemy go poprzez głosy użytkowników na nasze treści, głosowanie na posty innych oraz wymianę ze zgromadzonych Steem.

Steem Dollars (SBD) – Stworzony z myślą o zapewnieniu stabilności dla platformy, jego wartość jest powiązana z obecną w danej chwili wartością dolara. To, ile jest wart w tym momencie sprawdzimy tutaj → https://coinmarketcap.com/currencies/steem-dollars/. Możemy go nabyć na dwa sposoby – poprzez zakup poza serwisem lub dzięki swojej aktywności na Steemit.

Steemit powstał na technologii blockchain używanej ówcześnie przez BitShares o nazwie Graphen. Jest on w stanie przetworzyć dziesiątki tysięcy transakcji na sekundę. Twórcy twierdzą, że może on utrzymać więcej użytkowników niż przykładowy Reddit, co przy stałym wzroście nowych użytkowników jest istotnym czynnikiem rozwoju projektu.

Co więcej, Steem nie jest wydobywany jak inne waluty. Tworzenie nowych bloków planowane jest co 3 minuty. Rachunki, które produkują nowe bloki są nazwane świadkami i są głosowane przez społeczność. Jest znacznie bardziej wydajny w porównaniu z innymi metodami wydobywczymi przez co pozwala to na obsługę większych transakcji niż w przypadku innych walut. Został zaprojektowany tak, aby nie ponosić opłat transakcyjnych, bo właśnie one blokują mikropłatności.

Z początkiem roku pojawiły się statystyki przygotowane na podstawie danych z blockchaina, które w przejrzysty sposób pokazują nam rozwój portalu pod kątem ilości użytkowników, ich aktywności oraz transakcji na przestrzeni 2 lat od rozpoczęcia projektu. Materiał znajduje się w tym linku: https://steemit.com/statistics/@arcange/steemit-statistics-20180110-en

Czyli Steemit to tylko zdecentralizowane media społecznościowe?

NIE! Poza tym, że te zdecentralizowane media społecznościowe płacą Ci za wpisy to warto także wspomnieć o innych zdecentralizowanych projektach tworzonych na blockchainie Steem:

  • DTube (zdecentralizowany odpowiednik YouTube)
  • DMania (serwis, w którym zostajesz wynagradzany za tworzenie meme’ów)
  • DLive (serwis do streamowania na żywo)
  • Zappl (alternatywa dla Twitter)

Mimo mocnych stron projektu widzimy też kilka przeszkód, z którymi Steemit będzie musiał się zmierzyć. Jedną z nich jest fakt, że trudno jest odnieść sukces w branży social media, a wiemy to na przykładzie wielu dużych firm które próbowały w przeszłości.

Kolejnym powodem jest jego złożoność, jest to serwis jeszcze daleki od czysto intuicyjnego. Zespół planuje przygotowanie samouczków dotyczących działania platformy. Jednak jak wiele osób zdecyduje się na zarejestrowanie się na platformie, która wymaga obejrzenia serii filmików do ich zrozumienia? Gdyby jednak to nie zniechęciło potencjalnych użytkowników to fakt, że będzie ich coraz więcej może zmniejszyć obecne wynagrodzenia. Tokeny które znajdują się w puli nagród będą musiały być rozproszone pośród coraz większą liczbę aktywnych członków społeczności.

Bez wątpienia Steemit ma duży potencjał. Wszystko zależy od tego jakie kroki podejmą twórcy w celu rozwoju projektu. Jest wiele możliwości, na platformie. Możemy znaleźć propozycje przygotowane bezpośrednio przez użytkowników.

Bluepaper: https://steem.io/steem-bluepaper.pdf
Coinmarketcap: https://coinmarketcap.com/currencies/steem/
Bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1466593.0
Strona główna: https://steem.io/

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,614.47
ethereum
Ethereum (ETH) $ 259.18
xrp
XRP (XRP) $ 0.274489
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 380.68
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 297.32
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.53
eos
EOS (EOS) $ 4.02
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 22.11
tezos
Tezos (XTZ) $ 3.72