fbpx

Stan Waszyngton uchwalił przepisy chroniące status prawny zapisów elektronicznych

Stan Waszyngton w USA uchwalił ustawę, która uznaje i chroni status prawny zapisów elektronicznych dotyczących rozproszonych ksiąg, takich jak blockchainy. Nowa ustawa, zastępująca ustawę senacką numer 5638, została podpisana przez gubernatora stanu Jay’a Inslee 26 kwietnia.

Droga legislacyjna

Oryginalna wersja projektu ustawy została po raz pierwszy odczytana przez ustawodawcę stanu Waszyngton 25 stycznia 2019 r. Teraz nowe przepisy zostały przyjęte i wejdą w życie pod koniec lipca.

Nowe prawo zawiera klauzulę, która zapobiega dyskryminacji zapisów elektronicznych, które w jakiś sposób byłyby częścią rozproszonej księgi:

„Zapisowi elektronicznemu nie można odmówić skutku prawnego, ważności ani wykonalności wyłącznie dlatego, że jest on generowany, komunikowany, odbierany lub przechowywany przy użyciu technologii rozproszonej księgi głównej”.

Projekt zawiera również definicje prawne terminów „blockchain” i „rozproszona księga główna”. To duży postęp w amerykańskim prawodawstwie i dowód na to, że tamtejsi politycy oraz urzędnicy są coraz bardziej otwarci na nowe technologie i ich zrozumienie.

Reszta stanów

Ustawodawca z Tennessee podjął podobne działania w marcu 2018 r., kiedy gubernator Bill Haslam podpisał projekt ustawy, który „uznaje prawną moc technologii blockchain i inteligentnych umów w przeprowadzaniu transakcji elektronicznych” – wynika z podsumowania prac nad przepisami.

Jak informowały wcześniej media, także Ohio niedawno wprowadziło projekt ustawy, który jest również związany z wykorzystaniem rozproszonych ksiąg. W tym przypadku “House Bill 220” ma na celu umożliwienie władzom Ohio wdrożenia rozwiązań opartych na blockchainach. Daje to nowe możliwości. Na przykład sieć bloków może pozwolić rządowi stanowemu na łatwe śledzenie i udostępnianie informacji identyfikujących, takich jak dane dot. samochodów i różnych licencji.

Problemem prawodawstwa USA jest jednak jego niejednolitość. Amerykańscy politycy często zwracają uwagę na to, że brak centralnych rozwiązań dot. legislacji przestrzeni blockchaina powoduje, że rynek ten jest mniej konkurencyjny względem innych.

Andrew Yang, kandydat na nowego prezydenta USA, opisuje to w następujący sposób:

„[Stany] stworzyły mozaikę różnych przepisów, które utrudniają amerykańskiemu rynkowi kryptowalut konkurowanie z rynkami z innych jurysdykcji, zwłaszcza [tyczy się to] Chin i Europy”, kontynuuje młody polityk. Jego zdaniem „nadszedł czas, aby rząd federalny opracował jasne wytyczne dotyczące kryptowalut.”

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852