fbpx

SEC edukuje inwestorów przy pomocy fejkowego ICO

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) chce, by inwestorzy byli w stanie zidentyfikować fałszywe ICO – do tego stopnia, że jako przykład stworzyła własne.

Komisja ogłosiła w środę, że uruchomiła żartobliwe ICO o nazwie HoweyCoins, prawdopodobnie nazwane na cześć tzw. testu Howeya, który służy do sprawdzenia, czy dana transakcja może być uznana za kontrakt inwestycyjny.

Według strony internetowej HoweyCoins większość firm turystycznych „wymaga przetwarzania, używa scentralizowanej waluty i co najważniejsze, pobiera wiele opłat, które choć oddzielnie są małe, razem dają ogromne kwoty”. HoweyCoins ma być rozwiązaniem tego problemu:

„HoweyCoins wykorzystuje najnowszą krypto-technologię, aby umożliwić podróżnym dokonywanie transakcji bez tych ograniczeń”.

Na pierwszy rzut oka strona wygląda jak typowa witryna ICO – jakiś opis, licznik do zakończenia zbiórki, link do white papera, a na dole obowiązkowo zdjęcia członków zespołu.

Jednak użytkownicy, którzy spróbują zakupić tokeny, zapisać się do newslettera, odwiedzić profil społecznościowy projektu lub pozyskać więcej informacji z zakładek „o projekcie/kontrakt/regulamin/polityka prywatności”, zostaną przekierowani do edukacyjnej witryny, która krok po kroku tłumaczy, dlaczego inwestycja w HoneyCoins miała oznaki oszustwa (np. obietnica gwarantowanego zysku).
Co ciekawe zakładka white papera działa i przenosi do 9-stronicowego dokumentu.

Owen Donley z działu edukacji inwestorów SEC ostrzega:

„Oszuści mogą szybko zbudować ładną stronę internetową i upakować ją technicznym żargonem, by przyciągnąć nieświadomych inwestorów. […] Jednak takie strony często mają podejrzane elementy, które mogą wskazywać na oszustwo.
Trzeba jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę”.

Jest to odmienne podejście od polskiego KNF, który wrzucił wszystkie kryptowaluty do jednego wora razem z Amber Gold.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,614.47
ethereum
Ethereum (ETH) $ 259.18
xrp
XRP (XRP) $ 0.274489
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 380.68
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 297.32
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.53
eos
EOS (EOS) $ 4.02
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 22.11
tezos
Tezos (XTZ) $ 3.72