fbpx

Rząd Wenezueli stworzył system przekazów kryptowalutowych

Rząd Wenezueli zaczął oferować usługę przekazów kryptowalutowych. Przelewy mogą być realizowane za pomocą dwóch kryptowalut. Usługa została uruchomiona przez krajowy nadzór finansowy. Regulator wyznaczył również miesięczny limit i prowizję za transakcję.

Rząd Nicolasa Maduro ogłosił uruchomienie usługi opartej na platformie Patria w zeszłym tygodniu. Według strony internetowej projektu można w ten sposób przesyłać na razie dwie e-waluty: Bitcoina i Litecoina.

O pomyśle informowała nawet telewizja Venezuela TV, która zauważyła, że “system pozwoli użytkownikowi na otrzymywanie kryptowalut o maksymalnej wartości 10 Petro na miesiąc.” Jednakże, za specjalną zgodą urzędu Sunacrip, odbiorca może otrzymać nawet “równowartość 50 Petro”.

Petro – wciąż żywe?

Petro to krajowa waluta cyfrowa Wenezueli, którą wprowadził do biegu w 2018 r. rząd Maduro. Politycy partii rządzącej uważają, że  e-waluta jest podparta ropą, złotem, diamentami i innymi zasobami naturalnymi. Każda e-moneta była wcześniej warta 3 600 suwerennych boliwarów. Decyzją Maduro kurs został podniesiony do 9 000 suwerennych boliwarów w grudniu, zaś w styczniu już do… 36 000 suwerennych boliwarów.

Opozycja w Wenezueli od początku krytykowała idee narodowej e-waluty. Ponoć Petro nie ma też wcale podparcia w zasobach naturalnych kraju.

Państwo jednak nie zamyka się na kryptowaluty. Na stronach rządowych opisano zasadę działania nowego systemu przelewów:

“Aby być odbiorcą przekazów kryptowalutowych, osoba fizyczna musi być zarejestrowana na platformie Patria, być pełnoletnia i przebywać w Wenezueli.”

Nadawca przelewu może być spoza kraju.

Jak to działa?

Aby korzystać z platformy, nadawca musi wprowadzić adres e-mail, na który zostanie wysłany kod, który pomoże w zalogowaniu się na specjalnej stronie www. Wysyłany kod ma być “jednorazowym hasłem”. Nowy ma być generowany “za każdym razem, gdy jest wymagany dostęp do systemu przekazów”. Po wejściu do systemu nadawca zostanie poproszony o wprowadzenie imienia, nazwiska, daty urodzenia, kraju zamieszkania i wpisanie krajowego numeru identyfikacyjnego oraz daty urodzenia odbiorcy.

Następnym krokiem jest wreszcie wybranie kryptowaluty i kwoty przekazu do wysłania. Wtedy nadawca “zobaczy referencyjne kursy wymiany w momencie transakcji oraz rodzaje kryptowalut: Bitcoina i Litecoina”.

Kurs wymiany wysłanej kryptowaluty “będzie zależeć od daty i godziny przelewu” i zostanie ustalony na podstawie jego wartości w euro pokazanej na stronie internetowej Patrii. Jego wartość w boliwarach zostanie ustalona na podstawie oficjalnego kursu opublikowanego przez Centralny Bank Wenezueli (BCV).

Od wartości przelewu zostanie odjęta jednak prowizja, obliczona i pokazana na platformie. Maksymalnie ma ona wynosić do 15% transakcji. Minimalna kwota prowizji wyniesie równowartość 0,25 euro [~ 0,28 USD].

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,550.42
ethereum
Ethereum (ETH) $ 191.79
ripple
XRP (XRP) $ 0.273317
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 230.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.87
eos
EOS (EOS) $ 3.16
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.35
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 87.89
stellar
Stellar (XLM) $ 0.062293