fbpx

Jak rynek kryptowalut zareagował na opóźnienie decyzji w sprawie ETF dla Bitcoina?

7 sierpnia na rynku kryptowalut zawrzało. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ujawniła, że przesuwa w czasie decyzję, która pozwoliłaby giełdzie CBOE BZX Exchange na fundusz ETF dla Bitcoina. Kolejny termin to 30 września, jednak ostatecznie, regulator rynku papierów wartościowych w USA może wprowadzić go dopiero w 2019 roku.

Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, pozwoli na pierwszy w historii ETF dla rynku Bitcoina. Zostanie wprowadzony w ramach partnerstwa między firmą inwestycyjną VanEck a blockchainowym startupem SolidX. Obie firmy złożyły wniosek w czerwcu.

Wprowadzenie takiego instrumentu finansowego przez środowisko inwestorów jest traktowane jako oznaka dojrzewania rynku kryptowalut. Otworzy to zupełnie nowe możliwości, które ułatwią napływ kapitału instytucjonalnego na rynek, co przyniesie korzyść również dla prywatnych inwestorów.

Burzliwa decyzja na temat ETF na Twitterze

Opóźnienie decyzji, jak sugerują posty w mediach społecznościowych, było w dużej mierze oczekiwane przez społeczność kryptowalut.

“Bitcoinowy ETF został przesunięty do 30 września. Nie został odrzucony. To oczywiste, że rząd potrzebuje dużo czasu zanim nowa technologia zostanie zatwierdzona. Rząd Stanów Zjednoczonych zawsze był powolny i nie jest to niespodzianka.”

“Jeśli oczekujesz ETF’a przed 2019, musisz być początkującym.”

Rynek zareagował nagłymi, zdecydowanymi spadkami. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut w skutek tej informacji nagle spadła do poziomu 227 mld USD (najniższego poziomu od listopada 2018), po czym dalej nurkowała. Cena Bitcoina spadła poniżej 6300 USD podczas gdy przed ogłoszeniem wynosiła ponad 7000 USD.

Reakcje inwestorów przesadzone?

Dyrektor generalny OKCoin, Star Xu przekonywał jednak, że reakcje inwestorów były przesadzone.

“Rynek poświęca zbyt dużo uwagi sprawie ETF. To nie jest ważne. Bitcoin ETF nie jest sednem sprawy, tak jak ETF dla złota czy srebra. Zostanie wprowadzony. To tylko kwestia czasu.”

Tak duże ruchy na rynku po informacji SEC, doprowadziły do spekulacji, że rynek jest niedojrzały – i być może nie gotowy na wejście ETF.

“To zabawne, że rynek spada z powodu opóźnienia decyzji SEC w sprawie CBOE ETF. Mimo, że było to do przewidzenia. Ten rynek wciąż jest bardzo niedojrzały i brakuje na nim płynności.”

“Wiele osób reagowało negatywnie kiedy powiedziałem, że pierwszy Bitcoinowy ETF najprawdopodobniej nie wejdzie w życie przed lutym 2019, ponieważ SEC nie ma żadnego powodu do pośpiechu przed finalnym terminem.

To właśnie się dzieje, kiedy pojawiają się złudne nadzieje i szum. Rynek gwałtownie spada, bez potrzeby.”

“Jak przewidywano – #BitcoinETF został opóźniony.
Jak przewidywano – rynek spanikował i nastąpiła wyprzedaż.
Jak przewidywano – bardzo niewielu zdaje sobie sprawę, że nie ma to znaczenia.”

Informacja SEC to manipulacja?

Pojawiły się również głosy, że decyzja SEC to kolejna próba manipulowania rynkiem.

“Ponad 10 miliardów USD straty na wartości Bitcoina, po tym jak SEC odroczył kluczową decyzję w sprawie Bitcoin ETF. @SEC_Enforcement @SEC_Investor_Ed, przestań manipulować rynkiem Bitcoina i rób to, co trzeba!

Nie ma powodów do obaw?

Niektórzy komentatorzy dostrzegli jednak w dobry znak w pozornie negatywnej decyzji SEC. Zauważyli, że przełożenie decyzji świadczy o tym, że sprawa traktowana jest poważnie i to dlatego regulator potrzebuje więcej czasu.

Przesunięcie decyzji SEC w sprawie Bitcoin ETF jest dobrą rzeczą

– oznacza, że biorą sprawę na poważnie
– chcą zrobić to dobrze
– opóźnienie może oznaczać, że chcą zaakceptować wniosek i nie popełnić błędów
– przybliża do kontraktów futures od ICE

Ostatecznie, jak to ma miejsce od kilku lat, społeczność kryptowalut wciąż musi czekać na decyzję regulatora ze Stanów Zjednoczonych. Na tym rynku wygrywają cierpliwi, dlatego właśnie takie podejście polecamy naszym czytelnikom.

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,922.16
ethereum
Ethereum (ETH) $ 215.28
ripple
XRP (XRP) $ 0.316282
litecoin
Litecoin (LTC) $ 92.27
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 301.44
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.96
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 27.36
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 122.43
stellar
Stellar (XLM) $ 0.082930