fbpx

“Rosyjski Facebook” wprowadził swoją cyfrową walutę

Vkontakte (VK), gigant mediów społecznościowych w Rosji, uruchomił swoją wewnętrzną walutę VK Coin, którą można „kopać”. Informację podała agencja prasowa Tass.

To potwierdzenie pogłosek, które pojawiły się już wcześniej. Mówiło się o tym, że VK wprowadzi na rynek kryptowalutę, która miałaby być środkiem płatniczym na platformie.

Czy to kryptowaluta?

Oficjalne informacje podane przez firmę VK nie wskazują jednak na to, że “moneta” jest w ogóle oparta na technologii blockchain. Jednocześnie użytkownicy będą mogli „wydobywać” coiny za pomocą specjalnej usługi VK. Usługa ta ma być oparta na aplikacji mobilnej, która pozwoli użytkownikom zarabiać wewnętrzną walutę, a następnie wysyłać ją innym userom. W projekcie jest też zapisany pomysł rankingu listy najlepszych użytkowników, biorących udział w programie. Jak na razie usługa jest dostępna na systemach iOS i Android.

Ponadto, zgodnie z postem zespołu usługi płatniczej VK, VK Pay, użytkownicy VK Coina wkrótce będą mogli wymieniać cyfrowe monety na różne usługi i rabaty. Według lokalnych mediów, użytkownicy waluty będą mogli w ramach jej użytkowania zamieniać ją na “zwykłe” pieniądze lub kupować od portalu usługi, takie jak publikowanie na nim płatnych reklam.

Samo VK odmówiło na razie komentarza w tej sprawie. Nie wiadomo, więc czy nowa moneta może nosić miano kryptowaluty i czy jest oparta na blockchainie. Firma oficjalnie nie „komentuje plotek”.

Plotki, ploteczki…

Już 31 marca media poinformowały, że VK rozważa opracowanie własnej kryptowaluty. Tymczasem od grudnia 2018 r. powracają pogłoski o tym, że gigantów mediów społecznościowych, Facebook, także rozważa uruchomienie własnej cyfrowej waluty. Są one rezultatem informacji o tym, że firma stworzyła swój własny zespół ds. technologii blockchain.

Pod koniec lutego The New York Times rzucił trochę światła na projekt. Poinformował, że Facebook pracuje nad własnym stablecoinem, który ma w pełni działać w oparciu o trzy aplikacje należące do firmy – WhatsAppa, Facebook Messengera i Instagram. Potwierdziły to źródła gazety. Stale nie wiadomo jednak, czy to prawda.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,550.42
ethereum
Ethereum (ETH) $ 191.79
ripple
XRP (XRP) $ 0.273317
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 230.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.87
eos
EOS (EOS) $ 3.16
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.35
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 87.89
stellar
Stellar (XLM) $ 0.062293