fbpx

Rosja zezwoli na handel za pomocą kryptowalut?

Rosja: Przedstawiciel Ministerstwa Finansów (MinFin) twierdzi, że resort rozważa wycofanie zeszłorocznego zakazu dot. płacenia za pomocą kryptowalut. O planach poinformował 21 czerwca rosyjski serwis informacyjny Interfax.

Według nowych doniesień, wiceminister finansów Aleksiej Moisejew powiedział dziennikarzom w piątek, że choć jego resort nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, jest dziś brane pod uwagę to, by handel za pomocą kryptowalut był ponownie dozwolony w kraju. Zmiany miałyby wejść w życie wraz z nadchodzącym projektem dotyczącym obiegu kryptowalut w Federacji Rosyjskiej.

Projekt ustawy zakazującej używania aktywów kryptograficznych jako środka płatniczego w Federacji został przyjęty w maju ubiegłego roku.

Anatolij Aksakow, szef Komitetu ds. Rynków Finansowych Dumy, określił potencjalną nową decyzję kompromisem i zwrócił uwagę, że grupa zadaniowa ds. Działań Finansowych zaleciła władzom Rosji przyjęcie projektu ustawy regulującej obieg kryptowalut do końca tego roku.

Inne przepisy

Jak donosiły media na początku tego tygodnia, Duma Państwowa, rosyjski parlament, ma także w planach przyjęcie w ciągu najbliższych dwóch tygodni najważniejszej ustawy zajmującej się tematem cyfrowych walut – „On Digital Financial Assets” (DFA).

W tym czasie Moisejew oświadczył, że Ministerstwo Finansów zatwierdzi również odrębne przepisy dotyczące ICO, które będą częścią rosyjskiej ustawy o finansowaniu społecznościowym.

Również parę tygodni temu pojawiły się informacje, że szefowa Banku Rosji powiedziała, że instytucja bada możliwość uruchomienia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), ale nie planuje robić tego w najbliższej przyszłości.

„Jeśli chodzi o rozliczenia, rozważymy sugestię dotyczącą tego, jak wyglądałaby kryptowaluta wspierana złotem”

– powiedziała wspomniana urzędnicza w czasie wiosennego posiedzenia Dumy.

Ponoć Rosja bierze pod uwagę rozliczanie się w ten sposób np. z Wenezuelą, która także mocno obrywa gospodarczo przez amerykańskie sankcje.

Rosjanie a kryptowaluty

Niedawno pojawiły się też plotki o tym, jakoby rosyjskie elity masowo kupowały BTC.

„Nie ma bezpośredniego zaangażowania państwa rosyjskiego, ale niektórzy kupujący Bitcoiny oczekują, że rosnące sankcje ze strony USA uniemożliwią dokonywanie transakcji międzynarodowych, więc kupują Bitcoiny jako sposób na obejście amerykańskich sankcji”

-komentował sprawę mediom ekonomista Vladislav Ginko.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98