fbpx

Rosja myśli o emisji stablecoina opartego na złocie

Bank centralny Rosji rozważa stworzenie nowej kryptowaluty, która byłaby zabezpieczona złotem i miała służyć do rozliczeń międzynarodowych.

Powyższe to najnowsze informacje, jakie przekazała Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji, przemawiając w czasie obrad parlamentu kraju, Dumy. Przedstawiała obecne plany instytucji  dotyczące finansowania transgranicznego.

Kryptowaluty? Nie mówimy im “nie”!

Zasadniczo Nabiullina odpowiadała na zapytanie jednego z polityków, który zainteresował się stanowiskiem banku centralnego względem kryptowalut. Zgodnie z jej odpowiedzią, jej instytucja bierze dziś pod uwagę zaprojektowanie kryptowaluty opartej na złocie. Miałoby to zastosowanie w ramach międzynarodowych rozliczeń zachodzących między Rosją a innymi krajami. Niemniej jednak – jak dodała – obecnie stosowane alternatywy nadal mają pierwszeństwo przed kryptografią.

„Jeśli chodzi o rozliczenia, rozważymy Twoją sugestię dotyczącą tego, jak wyglądałaby kryptowaluta wspierana złotem”

– powiedziała zainteresowanemu politykowi.

Rosja a kryptowaluty

Rosja ma jednak skomplikowane podejście do kryptowalut. Od ponad dwóch lat powracają plotki o tym, że kraj chce wyemitować swojego stablecoina. Mówiło się już o KryptoRublu. Tyle że w tym przypadku trudno mówić o stricte kryptowalucie, bowiem – według doniesień – miał on być tylko cyfrowym odbiciem papierowego rubla. To jednak projekt z 2017 r. Może więc dziś elity Rosji lepiej rozumieją istotę blockchaina.

Problemem państwa jest brak jasnych przepisów dot. kryptowalut. To ma się jednak wkrótce zmienić, bowiem ponoć w czasie wiosennej sesji Dumy ma zostać przyjęty nowy projekt ustawy, który ureguluje ten rynek.

Z kolei w kwietniu jeden z kremlowskich ekonomistów stwierdził, że państwowa kryptowaluta wspierana złotem, pomimo potencjalnych korzyści, nie zadziała w rosyjskiej gospodarce.

Z drugiej strony od pewnego czasu pojawiają się pogłoski o tym, że rosyjskie elity gromadzą Bitcoiny w ogromnych ilościach. Podobno sumarycznie zakupiły już coiny o wartości ponad 8 miliardów dolarów.

„Nie ma bezpośredniego zaangażowania państwa rosyjskiego, ale niektórzy kupujący Bitcoiny oczekują, że rosnące sankcje ze strony USA uniemożliwią dokonywanie transakcji międzynarodowych, więc kupują Bitcoiny jako sposób na obejście amerykańskich sankcji”

-komentował sprawę mediom ekonomista Vladislav Ginko.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,261.78
ethereum
Ethereum (ETH) $ 144.88
xrp
XRP (XRP) $ 0.218410
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 208.57
litecoin
Litecoin (LTC) $ 43.98
eos
EOS (EOS) $ 2.62
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 14.83
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 92.84
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.72