fbpx

Rosja masowo skupuje złoto. Co to oznacza?

Rosja skupuje złoto i zwiększa swoje rezerwy złoto-walutowe. Wartość tych ostatnich wynosi już pół biliona dolarów. Co to oznacza?

Zarówno inwestorzy jak i rządy skupują złoto w momencie, gdy grozi im kryzys. Rosja zaś ponadto wyprzedaje obligacje amerykańskie i zwiększa zakupy walut na rodzimym rynku. Mocno zmieniła charakter rezerw, włączając do nich złoto. Te ostatnie cały czas mocno skupuje. Można wręcz mówić o złotym strumieniu płynącym do kraju Władimira Putina.

W efekcie działać rządu rezerwy złoto-walutowe banku centralnego Rosji osiągnęły już poziom ponad 502 mld dolarów. Licząc tylko od początku tego roku ich wartość wzrosła o 7 proc. Tym samym są na najwyższym poziomie od pięciu lat.

Portal gazeta.pl wylicza:

“Obecnie złoto stanowi 19,1 proc. całości rezerw złoto-walutowych. Na początku czerwca wartość kruszcu w rosyjskich rezerwach szacowano na ponad 89 mld dolarów, zaś waluty obce na prawie 395 mld dolarów.”

Lęk przed sankcjami

Dlaczego Rosja decyduje się na takie działania?

Denis Lisitsyn to ekspert finansowy i dyrektor działu zarządzania aktywami w firmie inwestycyjnej ERARIUM. Na łamach Finance Rambler tłumaczy:

“W ten sposób Bank Centralny zabezpiecza się od działań sankcyjnych ze strony Stanów Zjednoczonych. Praktyka międzynarodowa pokazała na przykład w Iranie, że pomimo sankcji i zakazu rozliczeń w dolarach amerykańskich z tym krajem wszyscy chętnie wymieniają się z nim za złoto. Istnieje drugi powód takiej polityki – w oczekiwaniu na ogólne spowolnienie gospodarcze będzie to uzasadniony środek stabilizujący walutę krajową.”

Warto dodać, że przy malejących rezerwach złota cena kruszcu będzie rosnąć. Stąd też decyzja Rosji jest dość racjonalna.

Czy grozi nam wojna?

Jest jeszcze inny, już bardzo niepokojący powód. Historia pokazuje, że kraje kupują złoto, gdy obawiają się globalnego konfliktu – także militarnego. Czy więc Rosja przygotowuje się na ostateczną rozprawę z Ukrainą, na  której od dawna toczy się już wojna informacyjna?

Jak analizuje “Rzeczpospolita”, podobne skoki rezerw miały miejsce każdorazowo, gdy tylko nasz wschodni sąsiad brał udział w konfliktach zbrojnych. Taką strategię wdrożono w życie np. czasie aneksji Krymu w 2014 r. czy kilka lat wcześniej w czasie wojny w Gruzji.

Warto także dodać, że media spekulowały niedawno nt. kupowania przez rosyjskie elity Bitcoinów.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,550.42
ethereum
Ethereum (ETH) $ 191.79
ripple
XRP (XRP) $ 0.273317
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 230.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.87
eos
EOS (EOS) $ 3.16
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.35
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 87.89
stellar
Stellar (XLM) $ 0.062293