fbpx

Rosja chce zakazu kopania BTC

Powoli klaruje się sytuacja kryptowalut w Rosji. Okazuje się jednak, że nowe przepisy nie są wcale tak idealne, jak sugerowały wcześniej media. Nie zakazują cyfrowych walut, ale uderzają w górników, którzy chcą je kopać.

Podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu rosyjskie media przeprowadziły wywiad z Anatolijem Aksakowem, przewodniczącym Komitetu Dumy Państwowej ds. Rynków Finansowych. Rozmowa odsłania zamysł rosyjskich urzędników w kwestii tego, jak regulować nowy rynek.

Kopanie BTC? To zakazane!

Ponoć Rosjanie planują zakazać kopania kryptowalut. Karą za nieprzestrzeganie przepisów byłaby grzywna. Co ciekawe, ta propozycja dotyczyłaby jednak tylko niepublicznych rozwiązań technologicznych,  takich jak Bitcoin czy Ethereum. Jeśli państwo zdecydowałoby się w końcu na emisję – niemal już mitycznego – KryptoRubla, te rygorystyczne przepisy nie obowiązywałyby.

Jeśli regulacje wejdą w życie, zakazany będzie mining. Samo posiadanie Bitcoinów i innych kryptowalut byłoby nadal dozwolone. A dokładnie: tak długo, jak będą one nabywane na mocy obcego prawa w zagranicznych punktach sprzedaży i giełdach, nie będzie w tym nic nielegalnego. Z tego punktu dowiadujemy się też, że w Rosji nie będą prawdopodobnie mogły być rejestrowane giełdy cyfrowych walut.

Ponadto Aksakow wyznał, że technologie takie jak Lightning Network, które poprawiają szybkość zawierania transakcji, wzbudzają jego zainteresowanie. Uważa też, że Bitcoin wkrótce ponownie stanie się popularny.

Bank centralny a kryptowaluty

Niedawno w Dumie przemawiała także Elvira Nabiullina, która reprezentowała w debacie bank centralny. Oświadczyła, że ​​jej instytucja jest „przeciwna legalizacji kryptowaluty jako środka płatniczego”.

Co do samych przepisów dot. regulacji rynku, Aksakow twierdził, że powinny one zostać ostatecznie przegłosowane jeszcze w czerwcu, przed końcem wiosennej sesji obrad parlamentu. To konieczne, bowiem prezydent Władimir Putin wyznaczył ten termin w lutym, zaznaczając, że sam naciska na ostateczne zakończenie prac legislacyjnych.

Czy więc już wkrótce poznamy ostateczny kształt przepisów? Debata dot. kryptowalut trwa w Rosji od dawna. Początkowo władze były całkowicie wrogie Bitcoinowi i innym e-walutom. Teraz, jak widać, stanowisko to ewoluowało.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,767.77
ethereum
Ethereum (ETH) $ 222.91
xrp
XRP (XRP) $ 0.233014
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 324.38
tether
Tether (USDT) $ 0.996274
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 230.59
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.12
eos
EOS (EOS) $ 3.58
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.53
tezos
Tezos (XTZ) $ 2.85