fbpx

Rosja chce identyfikować użytkowników kryptowalut

Rosyjski Komitet ds. Rynków Finansowych rozważa przyjęcie przepisów, zgodnie z którymi w kraju zacznie obowiązywać proces identyfikacji użytkowników aktywów cyfrowych. Informację podał dzisiaj lokalny serwis Izwiestia.

Przewodniczący komitetu, Anatolij Aksakow, ujawnił, że władze planują nadal zmieniać rosyjskie regulacje. Celem jest stworzenie specjalnej procedury identyfikacji dla użytkowników cyfrowych aktywów finansowych, w tym kryptowalut.

Kryptowaluty a jawność

Teraz, zgodnie z planowaną poprawką, zajmowanie się kryptowalutami przez niezidentyfikowanych użytkowników stanie się nielegalne. I to potwierdza sam Aksakow.

Przewodniczący podkreślił też, że nowa inicjatywa jest zgodna z istniejącym już ustawodawstwem dot. przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. To powinno odstraszać tych, którzy myślą o łamaniu prawa, bowiem kary za jego nieprzestrzeganie dochodzą nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Urzędnik doprecyzował, że poprawka przyczyni się do zminimalizowania ryzyka korupcji i prania pieniędzy.

Aksakow zauważył przy tym, że organ nie zaproponował jeszcze ani mechanizmu procedury identyfikacji, ani nie wyznaczył urzędu odpowiedzialnego za zarządzanie procesem.

Na razie ani bank centralny Rosji, ani Federalna Służba Monitoringu Finansowego Federacji Rosyjskiej (Rosfinmonitoring) nie odpowiedziały na prośbę Izwiestii o komentarz. Nie wiadomo więc, czy są za nowymi przepisami.

Rosja reguluje kryptowaluty

Wczoraj rosyjski parlament przyjął w drugim czytaniu inne, nowe przepisy dotyczące rynku kryptowalut. Ustawa “O cyfrowych aktywach finansowych” została przegłosowana w pierwszym czytaniu przez Dumę Państwową już w maju 2018 r., ale forma regulacji wzbudziła pewne obawy i krytykę ze strony zarówno branży e-walut, jak i prawników.

Rosja bacznie obserwuje rynek i chyba chce go nawet wesprzeć. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego pracuje nad zbiorem przepisów, które mają wpłynąć na rozwój rosyjskich rynków offshore – miejsc, w których firmy mogą zgodnie z prawem być zwolnione z płacenia podatków i gdzie obowiązują łagodniejsze przepisy. Można wnioskować, że zmiany mają dotknąć też projekty związane z blockchainem.

Pod koniec lutego sam prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie włączył się w sprawę i nakazał, aby rząd i parlament uchwaliły przepisy dotyczące kryptowalut w czasie wiosennej sesji obrad w 2019 roku.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,550.42
ethereum
Ethereum (ETH) $ 191.79
ripple
XRP (XRP) $ 0.273317
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 230.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.87
eos
EOS (EOS) $ 3.16
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.35
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 87.89
stellar
Stellar (XLM) $ 0.062293