fbpx

Rok 2017 był “rozgrzewką”? Kolejne instytucjonalne wielkie ryby dołączają do gry

Jedna z największych firm zajmujących się funduszami inwestycyjnymi typu ETF (ang. exchange-traded fund) ogłosiła, że utworzyła specjalną grupę operacyjną, która zadecyduje o potencjalnym zaangażowaniu firmy w kryptowlauty. Mowa o firmie BlackRock, która zarządza aktywami inwestorów wartymi 25x więcej niż cały rynek kryptowalut.

BlackRock zarządza aktywami inwestorów o wartości 6.3 biliona USD. Nagły obrót o 180 stopni opinii tego giganta doprowadził do dzisiejszej zieleni na rynku. Wcześniej BlackRock wyrażała się krytycznie o kryptowalutach. W wywiadzie z serwisem Financial News, przedstawiciel firmy BlackRock oznajmił, że firma “obserwuje technologię blockchain od kilku lat”. Jednakże nie wspomniał nic o kryptowalutach.

Cóż, BlackRock to nie pierwszy finansowy gigant, który nagle zmieniał zdanie odnośnie kryptowalut. Prezes Goldman Sachs – Lloyd Blankfein, wielokrotnie powtarzał w mediach, że Bitcoin “jest nie dla niego”. Powtarzał to do maja 2018, kiedy to firma nagle ogłosiła, że stworzyła specjalną grupę badawczą, która bada jak Goldman Sachs skorzystałoby gdyby zaczęło świadczyć różne usługi związane z kryptowalutami dostosowane do potrzeb swoich klientów.

Przypomnijmy, że w październiku 2017, tuż przed ATH Bitcoina, prezes firmy BlackRock Larry Fink opisywał BTC jako “narzędzie, wykorzystywane przez ludzi do prania brudnych pieniędzy”. BlackRock w lutym 2018 wspominał, że opcje z kryptowalutami “są bliżej badane” i spodziewają się “szerszego” zastosowania dla kryptowalut w przyszłości.

W zeszłym roku prezes JPMorgan – Jamie Dimon, bardzo nieprzychylnie wyrażał się o kryptowalutach. Mówiąc, że jest to “oszustwo” i grożąc, iż zwolniłby każdego bankiera, który nimi obraca. Nieco później bank zmienił swoje poglądy aby zacząć eksplorować potencjalne zastosowania dla kryptowalut.

Fidelity Investments, która zarządza aktywami o wartości 2.4 bilona $ zaczęła gwałtowne zatrudnianie ludzi posiadających doświadczenie w kryptowalutach i blockchainie.

Spekulacja, w której “instytucjonalne pieniądze są już gotowe, lecz wyczekują idealnego momentu na wejście” wydaje się coraz bardziej prawdopodobna. W weekend doradca tradingowy CNBC zasugerował, że to co działo się pod koniec roku 2017, wkrótce będzie wyglądało jak “rozgrzewka”.

Warto także wspomnieć słowa Simona Taylora, który tak skomentował posunięcie BlackRock:

“Nie powinniśmy czytać zbyt dużo o grupie operacyjnej, lecz raczej o tym co ta grupa zadecyduje. Osobiście obstawiam, że szersze współprace pomiędzy mniejszymi funduszami a tymi z buy-side*, doprowadzą instytucjonalny kapitał do rynku kryptowalut.”

* Buy-side to określenie części Wall Stree, którą tworzą instytucje inwestycyjne, tj. fundusze i firmy ubezpieczeniowe, które zwykły zakupywać znaczne sumy papierów wartościowych do lepszego zarządzania aktywami.

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,566.01
ethereum
Ethereum (ETH) $ 268.76
ripple
XRP (XRP) $ 0.434376
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 442.96
eos
EOS (EOS) $ 8.27
litecoin
Litecoin (LTC) $ 113.37
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 33.19
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 192.72
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.132396