fbpx

Czym jest Ripple? Opis kryptowaluty XRP

Ripple jako moneta cyfrowa pojawił się w roku 2012, aczkolwiek jego historia sięga roku 2004. Firma chce zrewolucjonizować aktualny system bankowy, który opisuje jako ” powolny, ograniczony w transparentności i drogi”. Dodając, że jest nieadekwatny jako Globalny System Płatniczy.

Oczywiście każdy chce coś zrewolucjonizować, jednakże Ripple faktycznie zbliża się do swojego ambitnego celu, po drodze nawiązując liczne współprace z doświadczonymi inwestorami z Silicon Vally, międzynarodowymi instytucjami finansowymi i regulacyjnymi a także technologicznymi (Google oraz MIT).

Krótka Historia Ripple

Ripplepay powstało w 2004. Stworzył je Ryan Fugge, programista z Vancouver. Rok później (5 lat po boomie dotcomów) Fugge miał już gotowy produkt, który pozwalał użytkownikom na zabezpieczanie swoich transakcji wykonywanych przez internet. 6 lat później programiści Jed McCaleb, Arthur Britto i David Schwartz rozpoczęli prace nad stworzeniem swojej własnej cyfrowej waluty. W 2012 utworzona została firma OpenCoin Inc. Fugge natomiast rozwijał finansowe aspekty sieci, zwanej już wtedy Ripple.

Podczas gdy OpenCoin wciąż się rozwijał, oprócz prac nad Ripple, pozyskiwali oni kolejne wartościowe kontakty ze świata finansów, oprogramowania oraz VC (venture capital). Ripple, którego znamy dziś został założony przez inwestora Chrisa Larsen oraz programistę Jeda McCaleb. Fugge, natomiast opuścił zespół.

We wrześniu 2013 OpenCoin Inc. zmieniło swoją nazwę na Ripple Labs Inc.

Czym jest Ripple?

Przede wszystkim trzeba rozróżnić wszystkie obszary działalności firmy.

RippleNet

Jest to nazwa Globalnego Systemu Płatniczego Ripple. System ten, to globalna sieć banków, w której ludzie mogą przesyłać i odbierać płatności za pomocą technologii Ripple. RippleNet zapewnia tzw. “gross settlement certainty” (jest to nazwa określająca przelewy między bankami lub między instytucjami finansowymi). Ma to znaczenie, ponieważ dzięki, dzięki tej opcji banki mogą wysłać wszystkie transakcje jako oddzielne, mimo, że wysyłają cały ich pakiet, zbiorczo w jednej sesji.

RippleNet działa w oparciu o współprace z licznymi bankami i instytucjami finansowymi. Kiedy bank dołączy do sieci, użytkownicy z całego świata będą mogli korzystać z funkcji oferowanych przez sieć za pomocą lokalnego współpracującego z RippleNet banku. Użytkownikami mogą być klienci korporacyjni, indywidualni oraz wszelkie organizacje, którym zależy na korzystaniu z usług sieci.

RippleNet dostarcza serii rozwiązań:

 1. xCurrent: Przetwarzanie Płatności
 2. xRapid: Źródło Płynności Finansowej
 3. xVia: Inicjowanie Płatności

xCurrent

Pozwala na przetwarzanie przelewów między bankami. RippleNet opisuje to tak:

“Standaryzowana technologia umożliwiająca komunikowanie się i dokonywanie transakcji międzybankowych ze zwiększoną prędkością, transparentnością i efektywnością.”

xRapid

Banki muszą przechowywać obce waluty aby umożliwić jak najszybsze transfery. Obecnie robią to za pomocą “kont nostro” (konto banku w innym kraju, założone w miejscowym banku, służące do przechowywania waluty tego kraju). xRapid to pula funduszy, do której banki mogą mieć dostęp w celu sprawnego przesyłania funduszy.

“Dostęp do puli cyfrowych aktyw, z której w ramach potrzeb można korzystać, i która eliminuje potrzebę posiadania kont nostro w potrzebnych walutach.”

xVia

xVia to globalny system transakcyjny.

“Warstwa sieciowa pozwalająca korporacjom na bezpieczne inicjowanie płatności w czasie rzeczywistym, z obszernymi załącznikami.”

Klienci Bankowi

Każdy potrafi obiecywać lecz nie każdy potrafi dotrzymać danego słowa. Ilość instytucji finansowych, z którymi współpracuje Ripple to zdecydowanie jedna z najmocniejszych stron projektu. Ripple to biznes dwustronny, który do funkcjonowania potrzebuje klientów dostarczających usługi (Banki) oraz klientów (Użytkowników, korporacje, przedsiębiorstwa ale także inne banki i instytucje). Wiedzieli oni, że przede wszystkim muszą zadbać o stronę podaży, a więc usługodawców. Tak też zrobili. Współpracują z nimi duże banki i instytucje finansowe oraz całe konsorcja. Niektóre z nich widoczne są na obrazku poniżej. Aktualnie Ripple ma zawartą umowę o współpracę z ponad 100 różnymi bankami i instytucjami finansowymi.

Blockchain i algorytm XRP

Zacznijmy od aspektu, który jest najbardziej krytykowany przez społeczność kryptowalut. Otóż zarzuca się, że XRP nie jest zdecentralizowany, jak przystało na kryptowalutę. Dużo osób określa go jako cyfrowa waluta, lub cyfrowe aktywo czy token. Jest tak ponieważ Ripple kontroluje ponad 50% dostępnego zapasu swojej kryptowaluty a kiedy wszystkie XRP trafią do cyrkulacji, firma będzie kontrolowała dokładnie 50% zapasu.

Kolejnym zarzutem jest stosowany przez sieć XRP algorytm do osiągania konsensusu. Algorytm, wykorzystywany przez sieć Ripple nosi nazwę Byzantine Fault Tolerance Agreement i pomimo bezpieczeństwa mocno kłóci się z ideą decentralizacji. Jest tak ponieważ konsensu mogą osiągnąć ze sobą jedynie organizacje zaaprobowane przez Ripple [podczas gdy decentralizacja zakłada, że sieć jest demokratyczna i każdy może do niej dołączyć]. Mamy więc zamkniętą listę węzłów potwierdzających transakcję, na której czele [jako centralna jednostka nadrzędna] stoi sam Ripple.

Kryptowaluta XRP pełni ważną funkcję, ponieważ dzięki niej banki nie muszą marnować czasu na “tłumaczenie” danych z rejestru banku, od którego otrzymują przelew, na swój własny. Warto w tym momencie dodać, że niektóre przelewy i przekazy muszą przejść przez kilka “rąk” (dosłownie i w przenośni, gdyż gdzieniegdzie dane te są wciąż przetwarzane ręcznie), zanim trafią od nadawcy do odbiorcy – co zajmuje średnio od 1 do 5 dni roboczych (a czasami znacznie dłużej), w zależności od kraju nadawcy i odbiorcy. Przelewy międzynarodowe oprócz długiego czasu realizacji, również swoje kosztują i nie zawsze możemy wysłać odbiorcy taką walutę jakiej on potrzebuje – będzie on więc musiał iść do kantoru (co kosztuje zarówno dodatkowy czas jak i pieniądze).

Ripple wykorzystuje protokół między-rejestrowy umożliwiający przeprowadzanie przez sieć transakcji w różnych walutach. Aby wyjaśnić jak to działa, najpierw musimy wytłumaczyć jak obecnie instytucje finansowe przeprowadzają płatności międzynarodowe. Wykorzystują one różnych baz danych jako rejestrów umożliwiających powiązanie danych kredytowych i debetowych z lokalną walutą. To co robi Ripple to uzgadnianie transakcji pomiędzy różnymi rejestrami, poprzez ujednolicanie każdego rejestru z osoba za pomocą kryptowaluty XRP.

Potwierdzający

W celu rozproszenia kontroli nad siecią Ripple i sprawienia, by nie miała ona tzw. centralnego słabego punktu (i oczywiście po to by mogła operować jako sieć rozproszona) sieć potrzebuje potwierdzających.

Potwierdzający (lista unikatowych węzłów w sieci) to organizacje i instytucje, które mogą potwierdzać transakcje w sieci XRP. Potwierdzający dodatkowo upewniają się, że transakcja nie została “wydana podwójnie”, dzięki ustalaniu porządku transakcji oraz zachowywaniu integralności całego rozproszonego rejestru danych.

Pośród obecnych potwierdzających w sieci Ripple znajdziemy:

 • MIT (Massachusetts Institute of Technology)
 • Microsoft
 • CGI (Canadian Global Information)
 • oraz znacznie więcej

Niestety lista ta nie jest zbyt wyczerpująca, ponieważ wiele węzłów i adresów nie jest publiczna. Jest to kolejny powód, przez który społeczność kryptowalut kwestionuje decentralizacje Ripple, ponieważ nie wiadomo ile z tych adresów i węzłów jest bezpośrednio powiązana z firmą Ripple (inwestorzy, pracownicy, rada i zarząd).

Mimo wątpliwości, co do zgodności projektu z ideami “ewangelistów blockchain”, nie można odmówić mu takich propozycji wartości jak:

 • Podczas gdy PayPal pobiera opłaty od 3-5% (a czasem i więcej, w zależności, od m.in.: narodowość konta PayPal) w sieci XRP, niezależnie od wielkości przelewu, zapłacimy za niego 1/100,000 jednej monety cyfrowej XRP
 • Na platformie Ripple możemy przelewać praktycznie wszystkie rodzaje walut fiat oraz kryptowalut
 • Płatność zostaje potwierdzona w czasie zaledwie 4 sekund
 • Ripple może obsłużyć do 1,500 transakcji na sekundę i może być skalowany do przetwarzania 50,000 transakcji na sekundę

Zespół Ripple

Brad Garlinghouse – CEO, pracował na stanowiskach kierowniczych w AOL, Yahoo, SBC, oraz jako CEO Hightail i Dalpad Communications. Brad obecnie jest właścicielem 6.3% wszystkich monet XRP.

Chris Larsen to inwestor VC z Silicon Valley, pomagał on przy zakładaniu Ripple, a także kilka innych firmy FinTech, m.in.: E-Loan, OpenCoin, i Prosper Marketplace.

Jed McCaleb, założyciel jednej z największych (przynajmniej kiedyś) giełd kryptowalut – Mt Gox (giełda została zhackowana po tym jak McCaleb sprzedał firmę Markowi Karpeles).

Dodatkowo Ripple posiada kilku ogólnoświatowo znanych inwestorów, są to m. in.: Google Ventures, Andreessen Horowitz, CME Ventures, Accenture, Santander.

Można śmiało powiedzieć, że w zarządzie Ripple zasiada wiele osób wysoko postawionych w świecie finansów i technologi.

Ripple dziś

Ripple od zawsze znajdował się na ostrzu noża z punktu widzenia społeczności. Wiele osób krytykuje ten projekt za to, że jest scentralizowany. Na samym początku, kiedy sieć była na bardzo wczesnym etapie, jedynym potwierdzającym transakcje był sam Ripple, stopniowo dołączały do sieci kolejne podmioty, jednakże mogły to być jedynie jednostki zaproszone przez samego Ripple (oczywiście nie oznacza to, że sieć XRP jest bardziej zdecentralizowana, gdyż wciąż ponad 50% monet jest kontrolowana przez firmę Ripple, co sprawia, że z łatwością mogą oni kontrolować popyt i podaż na rynku).

Kolejna fala krytyki dotyczyła (i wciąż dotyczy) modelu w jaki są wypuszczane na rynek kolejne XRP oraz tego, że firma kontroluje ponad połowę zapasu. W celu uniknięcia dalszej krytyki współzałożyciele zdecydowali się zamrozić znaczną część swoich monet XRP w inteligentnych kontraktach. Fundusze te miały zostać wypuszczane po osiągnięciu konkretnych założeń. Stwarza to jednak potencjalne zagrożenie i pokusę dla hackerów, chcących dobrać się do tych środków.

Dodatkowo nie można zapomnieć o tym jak w maju 2015 Ripple zostało ukarane przez Sieć ds. ścigania przestępstw finansowych (FinCEN) grzywną w wysokości 700,000

“Ripple Labs celowo naruszyło kilka wymagań ustawy o tajemnicy bankowej (BSA) poprzez działanie jako przedsiębiorstwo związane z usługami finansowymi (MSB) i sprzedaż swojej wirtualnej waluty, zwanej XRP, bez rejestracji w FinCEN. Dodatkowo firma nie wdrożyła i nie utrzymała adekwatnego programu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML) by chronić swoje produkty przed katywnościami mającymi na celu pranie brudnych pieniędzy lub finansowych aktywności terrorystycznych. XRP II przejęło funkcję sprzedaży wirtualnych walut oraz funkcję MSB od Ripple Labs, jednakże, podobnie do firmy matki, XRP II celowo naruszyło BSA poprzez brak implementacji poprawnego programu AML oraz brak raportowania podejżanaych aktywności związanych z kilkoma transakcjami finansowymi functions of selling virtual currency and acting as an MSB; however, like its parent company, XRP II willfully violated the BSA by failing to implement an effective AML program, and by failing to report suspicious activity related to several financial transactions.”

Pełny tekst oskarżenia znajdziesz na stronie finCEN, tutaj: LINK

Podsumowanie

Nie mniej, mimo wielu kontrowersji, nie można odmówić temu projektowi bardzo mocnego zaplecza technologicznego. Nie da się także zaprzeczyć ich ambicjom, które jak dotąd nie pozostają jedynie pustymi sloganami a są sukcesywnie przekłuwane w realizacje kolejnych etapów roadmapa oraz zdobywanie znaczących w świecie technologii i finansów partnerów i klientów.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852