Regulatorzy Unii Europejskiej zatwierdzili francuski Bitcoin ETF

Regulatorzy francuscy zezwolili Melanion Capital zaoferować fundusz ETF, powiązany z bitcoinem w Unii Europejskiej. Chociaż to aktywo nie…

Regulatorzy francuscy zezwolili Melanion Capital zaoferować fundusz ETF, powiązany z bitcoinem w Unii Europejskiej. Chociaż to aktywo nie ma pełnej korelacji z ceną kryptowaluty, to jego szeroki i międzynarodowy rynek, a do tego korelacja na poziomie +90 procent oznaczają nic innego jak spory dostęp w zakresie możliwości uzyskania przez inwestorów ekspozycji na bitcoina.

Walka o Bitcoin ETF

Cała walka o tworzenie zatwierdzonego i legalnego przez regulatora Bitcoin ETF była bardzo ważnym procesem, który już trwał od lat. ETF to rodzaj pochodnego instrumentu, który ma swoją wartość własną ustawioną tak, aby odpowiadała ona wartości jakiegoś zewnętrznego niematerialnego czy też materialnego składnika aktywów. Może to być na przykład złoto czy też wzrost akcji konkretnej prywatnej firmy. Mechanizmy utrzymania tejże wyceny na odpowiednim poziomie mogą być wyzwaniem. W ETF-ach może się spodziewać niewielkich wahań w stosunku do wartości rzeczywistej. Jednak w przypadku większości funduszy tego typu istnieją systemy skomplikowane arbitrażu, dzięki którym menedżerowie aktywów bardzo szybko i precyzyjnie mogą reagować na zmiany.

Stworzenie specjalnego funduszu ETF, którego wartość powiązana jest z bitcoinem, odniosło już sukces w kilku innych krajach. Przykładowo firmy z Kanady i Brazylii uruchomiło swoje własne ERF-y w ubiegłym roku. Od tego czasu do tych nowych i intrygujących produktów intrygujących już wpłynęły miliony dolarów. Jednak pomimo ich wyników imponujących, organy regulacyjne amerykańskie nie zaakceptowały nadal żadnego krypto ETF-u.

Model Ucits

Chociaż amerykański rynek jest nadal nastawiony dosyć specyficznie, to uruchomienie produktu Melanion jest bardzo ważnym milowym kamieniem dla jednego z największych kryptowalutowych rynków na świecie – Unii Europejskiej. Melanion Capitał będzie próbował ten cel osiągnąć, przy wykorzystaniu modelu Ucits. Ucits jest modelem finansowym, który został stworzony już trzydzieści lat temu. Charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem ochrony wszelkich inwestorów.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts