fbpx

5 Najdroższych przedmiotów kolekcjonerskich na blockchainie

Ludzie od niepamiętnych czasów pragnęli posiadać rzadkie i unikatowe przedmioty. Wynika to z prostej ekonomii – im coś mniej dostępne, tym większą ma wartość. Zobaczmy co blockchain oferuje kolekcjonerom. Dlaczego kolekcjonowanie przedmiotów na blockchainie ma sens? Jakie były najdroższe przedmioty kolekcjonerskie oparte o blockchain? Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule. 

Zacznijmy od problemów, z którymi mierzą się dzisiejsi kolekcjonerzy, np. kart, takich jak Magic the Gathering czy Pokemon lub chociażby znaczków. Otóż firma oświadczająca, że wydaje “X” unikatowych kart, może tak naprawdę wydać ich znacznie więcej, nie mówiąc o fałszywkach, które są w tych branżach powszechne. Blockchain pozwala w prosty sposób zweryfikować ile dokładnie przedmiotów o określonych kryteriach jest aktualnie w obiegu oraz czy przedmiot, który nabywamy jest autentyczny.

W kwestii cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich, jak np. epicki miecz lub pupil w Word of Warcraft, to nigdy nie byliśmy i nie będziemy ich właścicielami – przedmioty te zawsze należą do firmy stojącej za grą. Jeśli coś przeskrobiemy, nasze konto wraz z całym epickim ekwipunkiem może zostać na zawsze usunięte – od tak! To samo stanie się gdy firma po prostu przestanie wspierać produkcję i kolokwialnie mówiąc wyłączy serwery przez braku opłacalności. Dzięki blockchainowi, to kolekcjonerzy są faktycznymi właścicielami zebranych przedmiotów oraz mogą je w prosty i w 100% bezpieczny sposób przekazywać między sobą, za pomocą smart contracts.

Przejdźmy teraz do drugiej części. Czyli najdroższych przedmiotów kolekcjonerskich opartych o blockchain.

Homer Pepe – 39 000$

Memy to nieodłączna część internetu – niektórzy zaś, uważają je za jego najznamienitszy dorobek. The Rarepepes, inspirowane ‘Pepe frog’ stały się fenomenem również w świecie kryptowlaut. Na początku 2018 została sprzedana najdroższa z kart Homer Pepe (po prawej) za kwotę 39 000 $. Przed Homerem był jeszcze LORDKEK (po lewej), który do czasu Homera był najdroższą sprzedaną kartą w historii ekosystemu kryptowalut. Karta LORDKEK została zakupiona przez 8 osób za łączną kwotę 25 000$.

pepe

Gods Unchained: Hyperion – ok. 40 000$

Gods Unchained to gra wzorowana na Magic the Gathering oraz Hearthstone. Oprócz kolekcjonowania kart, możemy składać z nich talie oraz pojedynkować się z innymi graczami. Gods Unchained, przeprowadzają swoje ICO w bardzo ciekawej formie. Nie zbierają oni funduszy w typowy dla kryptowalutowych start-upów sposób. Zamiast zwykłego fundrisingu sprzedają oni paczki z kartami. Mamy różne opcje zakupu, od tańszych paczek z mniejszą szansą na epickie postacie, po takie, w których możemy wylosować bardzo rzadkie karty, jak np. Hyperion (który został sprzedany przez szczęśliwego znalazcę za równowartość 146 ETH).

W pierwszej serii jest do zebrania 380 kart, które mogą zostać zakupione jedynie do końca trwania ICO (15 mln $ hard cap). Karty możemy zakupić na oficjalnej stronie Gods Unchained. 10% z zakupów jest przeznaczana na nagrody w pierwszym turnieju Gods Unchained. Aby się zarejestrować potrzebujesz tylko portfela-wtyczki do tokenów ERC20 MetaMask. Jeśli masz już MetaMask, możesz zarejestrować się na stronie Gods Unchained (wystarczy, że połączysz swój adres publiczny ze stroną – co powinno nastąpić automatycznie po tym jak włączysz stronę, będąc zalogowanym na MetaMask).

CryptoKitties – 172 794$

Chyba każdy kto w zeszłym roku korzystał z Ethereum, pamięta “korki” w sieci Ethereum spowodowane przez hype na te słodziutkie kotki. Na początku kotki kosztowały po kilka dolarów, potem kilkaset a teraz ich ceny osiągają nawet kilkaset tysięcy dolarów. Najdroższy dotąd kotek został sprzedany za 600 ETH (widoczny na zdjęciu). Z pośród kociaków wartych wspomnienia jest również “Founder Cat”, nazywany również Genesis lub Gen 0, który został sprzedany za 246,9255 ETH (obecnie jest to 4 najdroższy kotek).

cryptokitties

Posesja w Decentraland – 215 500 $

Decentraland to kolejny zmyślny koncept łączący blockchain i VR. Jest to Secund Life na sterydach, gdzie tak jak w inspiracji, możemy chodzić na imprezy, do klubów, do parków rozrywki, budować swoje posesje oraz robić masę innych rzeczy.

Każdy mały pixel na mapie Decentraland World ma rozmiary 10m x 10m i reprezentuje osobną posesję, które można ze sobą łączyć w większe tereny. Posesje te, są nabywane za niemałe sumy. Najdroższa z nich została sprzedana za 215 500 dolarów, niespełna miesiąc temu.

Decentraland planuje zgromadzić dziesiątki tysięcy graczy, więc jeśli teraz nabędziemy posesję, (których liczba jest ograniczona i później będzie można je wyłącznie odkupić od istniejących właścicieli) to potencjalnie będziemy mogli zyskać na sprzedaży wirtualnych dóbr i usług lub odsprzedaży cyfrowego gruntu.

The Forever Rose – okrągły 1 000 000$

Jak to mówią “diamenty są wieczne, zaś wdzięk kwiatów przemija” – czy jakoś tak… Ktoś kto wymyślił to powiedzenie, nie wziął jednak pod uwagę możliwości blockchaina.

Jest to dzieło sławnego artysty Kevin Abosch, znanego w szczególności ze sprzedaży dzieła przedstawiającego ziemniaka za ponad milion dolarów. Postanowił on dołączyć do blockchainowego boom, tworząc “wieczystą różę” opartą o smart contranct Ethereum – reprezentowaną przez jedyny token na kontrakcie. Róża została sprzedana grupie 10 kupujących, z których każdy zapłacił 1/10 ceny. Róża została sprzedana w walentynki 14 lutego 2018 – mówiono o niej “dowód miłości oparty o blockchain”.

Podobno było aż 150 zainteresowanych kupców, z których w drodze losowania wyłoniono 10.

the forever rose blockchain

Podsumowując blockchainowe kolekcjonerstwo

Przedmioty kolekcjonerskie towarzyszą nam od zarania dziejów. Nie sposób powiedzieć aby blockchain nie wznosił i tego rynku do kompletnie nowego poziomu. Jak widać po istniejących grach, gdzie mamy do czynienia z wirtualnymi posiadłościami czy przedmiotami do posiadania, te oparte o blockchain dopiero się rozkręcają – jeśli spojrzeć chociażby na planetę Calypso, sprzedaną w grze MMORPG Entropia Universe za 6 mln $.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 11,454.36
ethereum
Ethereum (ETH) $ 271.36
ripple
XRP (XRP) $ 0.335562
litecoin
Litecoin (LTC) $ 103.62
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 346.92
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 31.60
eos
EOS (EOS) $ 4.81
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 160.57
tron
TRON (TRX) $ 0.028633