fbpx

Problemy Ethereum? Projekt traci deweloperów?

Nowy artykuł autorstwa dziennikarza Bloomberga może zaniepokoić zwolenników Ethereum. Dlaczego? Dowiadujemy się z niego, że deweloperzy rezygnują z pracy w sieci projektu i przechodzą do innych blockchainów. Czy to początek końca?

Od razu odpowiemy na to ostatnie pytanie – nie! Wyjaśnienie, dlaczego zachodzi takie zjawisko jest proste i dziś właśnie zajmiemy się tym tematem.

Geneza

By zrozumieć, co ma dziś miejsce, trzeba cofnąć się do 2014 r., gdy o Ethereum zaczynało się robić głośno. O projekcie nie mówiono jeszcze jednak w mainstreamowych mediach, a bardziej na mniejszych spotkaniach branżowych. Pomysł Vitalika Buterina (wtedy jeszcze postaci dość anonimowej i tajemniczej) miał być odpowiedzią środowiska blockchaina na AppStore, bazą do tworzenia aplikacji opartych na nowej technologii.

I tak też się stało. Gdy sieć wystartowała rok później, programiści zaczęli móc tworzyć zdecentralizowane aplikacje (DApps), przeprowadzać początkowe oferty monet (czyli popularne ICO) i pisać tzw. inteligentne umowy.

Konkurencja nie śpi

Bloomberg wylicza dziś, że programiści obecnie wybierają już inne platformy, takie jak EOS i Stellar. W styczniu jedynie 28 procent użytkowników DAppsów działało w sieci Ethereum. Z kolei coraz popularniejszy EOS zebrał aż 48 procent, a Tron – 24 procent.

Sprawa nie jest jednak ponoć tak dramatyczna, jak może się wydawać. W prostych słowach tłumaczy ją współzałożyciel funduszu hedgingowego Multicoin Capital Managemen, Kyle Samani:

„Rzeczywistość jest taka, że ​​do ostatnich 6-9 miesięcy nie było żadnych innych opcji oprócz Ethereum. Teraz są.”

Ethereum traci pozycję monopolisty. Stąd te procentowe zmiany. Nie oznacza to jednak, że projekt czeka rychły upadek. Na rynku smartfonów mamy dziś w końcu Apple, Samsunga czy Huaweia. Nawet Sirin Labs ze swoim “blockchainowym” urządzeniem znajduje swoją niszę.

Inna sprawa to technologia projektu. Ta jest rozwijana, ale na pewno programistom imponują możliwości innych sieci, konkurencyjnych do Ethereum.

Sam Bloomberg zauważa, że ​​większość ICO jest nadal prowadzona w sieci Ethereum, a „jej dedykowana baza deweloperów zapewni jej konkurencyjność”. Czy tak  będzie? Przekonamy się w przyszłości.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98