fbpx

Prezes największego banku w Szwajcarii przeciwko kryptowalutom

Prezes UBS Axel Weber oświadczył, że największy szwajcarski bank nie zaoferuje swoim klientom możliwości handlowania bitcoinem i innymi kryptowalutami. W swoim przemówieniu w Messe Basel wezwał do zaostrzenia kontroli nad kryptowalutami, uzasadniając to stwierdzeniem, że „kryptowaluty są często nieprzejrzyste i w związku z tym bywają wykorzystywane do nadużyć”.

Według Webera wirtualne waluty są w najlepszym razie „wysoce spekulacyjnymi instrumentami inwestycyjnymi”, a w najgorszym ułatwiają „finansowanie terroryzmu, pranie brudnych pieniędzy i inne działania przestępcze”. Jego zdaniem kryptowaluty nie mają obecnie cech waluty: są zdecydowanie zbyt niestabilne i rzadko wykorzystywane do dokonywania normalnych płatności.

Jednak Weber przyznaje, że widzi możliwości zastosowania technologi, która leży u ich podstawy – blockchaina: „wszystko, co upraszcza procesy, przyspiesza je i zwiększa bezpieczeństwo, jest korzystne dla nas wszystkich: dla klienta, akcjonariuszy i banku”.

Ostatnie uwagi Webera to nie pierwszy raz, gdy skrytykował kryptowaluty.
W zeszłym roku powiedział gazecie Neue Zürcher Zeitung am Sonntag, że Bitcoin nie jest pieniądzem, stwierdzając:

„Pieniądz ma do spełnienia trzy funkcje: musi być środkiem płatniczym – Bitcoin nie jest powszechnie akceptowany. Po drugie pieniądz jest miarą wartości. Ale nikt nie denominuje cen w BTC. Po trzecie musi zachowywać wartość w czasie – Bitcoin nie spełnia również tego warunku, ponieważ jest kurs jest bardzo zmienny. Fundamentalną wadą Bitcoina jest limit istniejących monet”.

Weber nie jest osamotniony w krytyce kryptowalut. W listopadzie ubiegłego roku Deutsche Bank wystosował do swoich klientów oficjalne ostrzeżenie dotyczące inwestycji w Bitcoina. W styczniu tego roku Thomas Mayer, były główny ekonomista w Deutsche Bank, określił waluty wirtualne jako „niekorzystny zakład” i spekulacyjne aktywa nieznanego ryzyka.

W styczniu tego roku Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Administratorów Papierów Wartościowych (NASAA) oraz amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ostrzegły inwestorów przed inwestowaniem w kryptowaluty oraz ICO.
Głównym powodem wydania ostrzeżenia była niedostateczna świadomość inwestorów o ich potencjalnych inwestycjach.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 11,454.36
ethereum
Ethereum (ETH) $ 271.36
ripple
XRP (XRP) $ 0.335562
litecoin
Litecoin (LTC) $ 103.62
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 346.92
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 31.60
eos
EOS (EOS) $ 4.81
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 160.57
tron
TRON (TRX) $ 0.028633