fbpx

JP Morgan mówi, że Bitcoin to oszustwo a sam chce go opatentować…

Jamie Dimon mówi, że Bitcoin pasuje jedynie do dilerów narkotyków, zabójców oraz mieszkańców Korei Północnej. Pan Jamie Dimon mówi również, że Bitcoin to oszustwo i zwolniłby każdego pracownika “w sekundę”, który ma coś wspólnego z Bitcoinem “z dwóch powodów: ponieważ jest to wbrew naszym zasadom oraz jest głupie i obydwie te rzeczy są niebezpieczne.

Prezes JP Morgan mówi także, iż “Bitcoin nie ma prawa działać, nie da się robić biznesu na czymś co wzięło się z powietrza”.

“Gdybyś był w Wenezueli albo Ekwadorze lub w Korei Północnej itp, lub gdybyś był dilerem lub mordercom, itp. to wygodniej byłoby Ci to robić w bitcoinach niż w dolarach. Więc byłby dla tego rynek ale bardzo ograniczony”.

Krytyki ciąg dalszy…

Jamie Dimon porównuje także obecną sytuację na rynku kryptowalut do bańki tulipanowej z XVI wieku kiedy to ceny za cebulki tulipanów drastycznie wzrastały a wielu holendrów sprzedało wówczas swoje majątki aby tylko kupić i odsprzedawać tulipany dalej. Oczywiście kilkanaście miesięcy później, kiedy ludzie zdali sobie sprawę z tego, że tulipany nie są aż tyle warte, bańka prysła i wiele osób straciło cały swój dobytek.
Tak samo było zresztą na rynku papierów wartościowych w latach dwudziestych, dotcom’ów oraz na rynku nieruchomości. Obecnie “bańka” kryptowalut to zaledwie 140 miliardów dolarów na dzień pisania tego artykułu, podczas gdy bańka dotcom’ów osiągnęła wartość 6.8 trylinów dolarów w marcu roku 2000. Czy po tej bańce wszystkie firmy technologiczne nagle zniknęły? Oczywiście, że nie. Po prostu rynek zweryfikował, kto jest ile wart i najsilniejsze firmy przetrwały, stając się gigantami rynkowymi.

Prezes JP Morgan najwidoczniej zapomniał, że za kryptowalutami stoi technologia zwana blockchain. I to z tej technologii będzie niebawem korzystać wiele banków i instytucji finansowych, administracje i placówki edukacyjne. Biura i firmy, które docenią bezpieczeństwo, prostotę, niezawodność oraz oszczędności jakie niesie ze sobą implementacja blockchain’a we wszystkich branżach.

Zaraz zaraz… Czy oby faktycznie Jamie Dimon zapomniał o tych wszystkich korzyściach jakie niosą ze sobą kryptowaluty i technologia blockchain? Czy to przypadkiem nie JP Morgan występował do Biura Patentów i Znaków towarowych w celu opatentowania technologii podobnej do Bitcoina, (nazywanej przez media “Bitcoin killer”). Wystarczy wpisać w google “JP Morgan bitcoin patent” a zostanie wyszukana niezliczona ilość artykułów traktujących o tym, że bank ten faktycznie chce zagarnąć tę technologię tylko dla siebie. Patent zgłoszony przez JP Morgan był odrzucany dziesiątki razy aczkolwiek, nie wygląda na to aby bank miał zamiar się poddać.

Podwójny agent?

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik mogący świadczyć o tym, że Pan Jamie Dimon mówi jedno a robi coś zupełnie innego. Czyż to nie JP Morgan jest członkiem Enterprise Ethereum Aliance?

Wielu doświadczonych traderów i zwolenników kryptowalut traktuje te wiadomości jako celową manipulację giełdą. Ponieważ rynek kryptowalut jest wciąż niewielki w porównaniu do tradycyjnej giełdy, takie informacje jak krytyka Bitcoina przez Jamie’go Dimona są w stanie wywrzeć mocny wpływ na kurs kryptowalut. I faktycznie, po nagłośnieniu sprawy przez media mainstreamowe kurs Bitcoina spada.

Niektórzy nazywają to “dniem zakupów” inni wolą spokojnie przeczekać a jeszcze inni uciekają z giełdy w popłochu.

Jedno jest pewnie. Poważne zmiany w ekonomii i finansach zbliżają się wielkimi krokami a rynek kryptowalut nabiera momentum. Od początku roku 2017 kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut wzrosła dziesięciokrotnie. Podobnie jak miało to miejsce pod koniec roku 2013. Czyżby historia miała się powtórzyć? Biorąc pod uwagę, że ilość aktywnych użytkowników portfeli kryptowalut wzrosła od tego czasu pięciokrotnie będzie to trudne do osiągnięcia, jednak warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

źródło (str. 27)

PS.: Co się stało 15.09 kiedy kurs BTC był najniższy…?

Najniższy średni kurs Bitcoina od paru tygodni wynosił ok. 2900$ ok godziny 11:30. Godzinę później kurs był już na poziomie 3300$.

Zobaczmy kto w tym czasie kupił ponad 19,000 Bitcoinów…

Ogromne ilości BTC zakupiły w tym czasie także inne banki i instytucje finansowe, m. in.: Goldman Sachs, Nordnet Bank, Avanza Bank i Credit Suisse.

Czyżby akumulacja przed nowymi szczytami?

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 3,415.71
ripple
XRP (XRP) $ 0.300183
ethereum
Ethereum (ETH) $ 88.19
stellar
Stellar (XLM) $ 0.113098
tether
Tether (USDT) $ 1.01
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 99.25
eos
EOS (EOS) $ 1.85
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 88.35
litecoin
Litecoin (LTC) $ 23.76
tron
TRON (TRX) $ 0.013346