fbpx

Prezes Bundesbanku ostrzega przed walutami cyfrowymi banku centralnego

Szef niemieckiego Bundesbanku powiedział, że waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) mogą zdestabilizować systemy finansowe i pogorszyć funkcjonowanie banków.

W swoim przemówieniu na otwarciu Sympozjum Bundesbanku we Frankfurcie dn. 29 maja, prezes Bundesbanku Jens Weidmann powiedział, że powszechne korzystanie z cyfrowych walut banku centralnego może mieć „poważne konsekwencje”. Nie powinno być też wprowadzane bez dokładnego przemyślenia sprawy.

Uwaga na narodowe kryptowaluty!

Weidmann przewiduje, że łatwy dostęp do cyfrowych pieniędzy może pogorszyć działanie banków w czasach kryzysów.

Powiedział dokładnie:

„W czasie kryzysu stabilność finansowa może być bardziej podatna na zagrożenia niż obecnie, ponieważ pieniądze z banku centralnego są bardzo płynną i bezpieczną alternatywą inwestycyjną. Dlatego„ucieczka w bezpieczne miejsce” może odbywać się szybciej i w większym stopniu niż w przeszłości ”.

Ponadto popyt na CBDC może być „większy lub bardziej zmienny niż w przypadku gotówki, z odpowiednimi skutkami dla bilansu banku centralnego”.

Jego zdaniem nawet w dobrych czasach CBDC może przynieść fundamentalną zmianę w modelach biznesowych banków, a także w pośrednictwie rynków finansowych.

Szef banku centralnego podsumował te myśli, mówiąc:

Uważam, że [Bundesbank] ma obowiązek oferowania obywatelom nowoczesnych, szybkich i internetowych środków płatniczych. Chodzi o to, aby opracować rozwiązania, które są na bieżąco z najnowszą technologią, nie powodując niepotrzebnych zagrożeń dla stabilności finansowej.”

Niemcy a blockchain

W tym samym przemówieniu Weidmann podzielił się szczegółami wspólnego projektu niemieckiego banku centralnego i operatora giełdowego Deutsche Börse w sprawie wykorzystania technologii blockchain do rozliczania środków pieniężnych i papierów wartościowych.

Pod tym kątem także zawiało jednak sporym sceptycyzmem. Finansista dodał, że rozwiązania oparte na blockchainie nie działały lepiej pod każdym względem, a cały proces trwał nieco dłużej i przyniósł stosunkowo wysokie koszty obliczeniowe.

„Podobne doświadczenia zostały poczynione gdzie indziej w sektorze finansowym. Pomimo licznych testów prototypów opartych na blockchainie, do tej pory brakuje prawdziwego przełomu w aplikacji”

– powiedział.

Uwagi Weidmanna pojawiają się, gdy coraz większa liczba globalnych banków centralnych bada technologię blockchain. Kwietniowy raport Światowego Forum Ekonomicznego pokazał, że ponad 40 banków centralnych na całym świecie eksperymentuje z tą technologią.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,261.78
ethereum
Ethereum (ETH) $ 144.88
xrp
XRP (XRP) $ 0.218410
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 208.57
litecoin
Litecoin (LTC) $ 43.98
eos
EOS (EOS) $ 2.62
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 14.83
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 92.84
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.72