fbpx

Presearch – konkurent Google?

Temat cenzury w sieci wraca co pewien czas. Okazuje się, że swoje rozwiązanie tego problemu może zaoferować środowisko technologii blockchain. Myślimy w tym momencie o Presearch.

Presearch to zdecentralizowana wyszukiwarka internetowa. Jej główną zaletą jest brak jednego głównego serwera, gdzie zaindeksowane są wszystkie strony. W rezultacie uniemożliwia to cenzurę wyników wyszukiwania. Nie przechowuje też wyszukiwań ani informacji identyfikujących, więc jest czymś bardzo potrzebnym dla osób ceniących prywatność.

Dodatkową zachętą dla użytkowników jest opcja możliwości wybierania serwisu, jaki chcemy przeszukać – od sportu, przez pogodę, Facebooka, Twittera, Blockchain.info po CoinMarketCap.

Ty korzystasz, my płacimy

Preseach wpadł też na ciekawy pomysł, by namówić swoich użytkowników do jak najczęstszego korzystania z jego usług. Ta zdecentralizowana wyszukiwarka nagradza aktywnych członków społeczności za korzystanie, wkład i promocję platformy.

Za każde wyszukiwanie (każdego pojedynczego hasła) można bowiem otrzymać 0,25 PRE – tokenu projektu. Zdobyte w ten sposób tokeny mogą być potem używane do zakupu reklam na platformie.

Token jest też dostępny na kilku giełdach: HitBTC, CoinExchange i YoBit.

Milion użytkowników

Colin Pape, założyciel Presearch podsumował ostatnio pierwsze miesiące działania przeglądarki:

“Społeczność Presearch wzrosła do ponad miliona członków w ciągu roku, co pokazuje, że internauci chcą zmian; [chcą mieć] większy wybór, więcej prywatności i więcej nagród.”

Nowe rozszerzenie przeglądarki jeszcze bardziej ułatwia przejście na Presearch z tradycyjnych tego typu narzędzi.

“Opracowaliśmy rozszerzenie, ponieważ to społeczność go żądała, i jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy pomagają ulepszać Presearch, ponieważ stale się [dzięki temu] rozwija i ewoluuje”

– dodał Pape.

Presearch działa też w postaci aplikacji mobilnej, gdzie dodano także funkcję wyszukiwania głosowego. Niestety jak na razie “apka” prawidłowo reaguje tylko na język angielski.

Facebook na blockchainie?

Czy czeka nas teraz powstawanie zdecentralizowanych odpowiedników obecnie istniejących portali? Np. zdecentralizowanego Facebooka?

Olaf Carlson-Wee, prezes Polychain Capital, uważa, że gigant rynku portali społecznościowych powinien iść w tym kierunku:

„Wydaje mi się, że biorąc pod uwagę wszystkie problemy, jakie Facebook miał ze swoją platformą i tym podobne [komplikacje], myślę, że strategicznym posunięciem Facebooka byłoby zbudowanie infrastruktury publicznej. I ta publiczna infrastruktura mogłaby zostać włączona do wszystkich platform Facebooka (…)”

Jak widać internet XXI w. może stać pod znakiem decentralizacji…

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,767.77
ethereum
Ethereum (ETH) $ 222.91
xrp
XRP (XRP) $ 0.233014
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 324.38
tether
Tether (USDT) $ 0.996274
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 230.59
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.12
eos
EOS (EOS) $ 3.58
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.53
tezos
Tezos (XTZ) $ 2.85